موج تازه خشونت ها علیه مسلمانان سریلانکا

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

روند سرکوب مسلمانان در کشور سریلانکا در هفته های اخیر و به ویژه همزمان با ظهور گروه «بودو بالا سینا» یا نیروهای بودائیان افراطی شدت یافته است.
به گزارش اخبار جهان اسلام ، اقلیت مسلمانان کشور سریلانکا در بیشتر اوقات در معرض حملات بودائیان افراطی این کشور قرار می گیرند و در هفته های اخیر این حملات به شدت افزایش یافته است.

موج تازه خشونت ها علیه مسلمانان سریلانکا

روند سرکوب مسلمانان در کشور سریلانکا در هفته های اخیر و به ویژه همزمان با ظهور گروه «بودو بالا سینا» یا نیروهای بودائیان افراطی شدت یافته است.
به گزارش اخبار جهان اسلام ، اقلیت مسلمانان کشور سریلانکا در بیشتر اوقات در معرض حملات بودائیان افراطی این کشور قرار می گیرند و در هفته های اخیر این حملات به شدت افزایش یافته است.
در کنار سرکوب گری های بودائیان افراطی، جامعه مسلمان سریلانکا در معرض تهدیداتی وسیع برای تخریب اماکن دینی آنها و اخراج از کشور روبرو می شوند.
مسئولان سریلانکایی به تحریک علنی دشمنی علیه مسلمانان متهم شده اند و چنین ادعاهایی، تضعیف تلاش های شکننده برای تحکیم انسجام نژادی در این کشور را که از سال 2009 تا کنون همچنان درگیر جنگ های داخلی بین نیروهای دوالتی و شورشیان هستند، تهدید می کند.
این در حالی است که توجه جهانیان همچنان متوجه رسوایی های مستندی است که دو طرف در این جنگ داخلی مرتکب شده اند و رنج های مسلمانان این کشور از سوی جهانیان نادیده گرفته می شود.
روند سرکوب مسلمانان در کشور سریلانکا در هفته های اخیر و بویژه همزمان با ظهور گروه «بودو بالا سینا» یا نیروهای بودائیان افراطی شدت یافته است. جماعت بودائیان سرسخت یا افراطی گروه فشاری است که بسیار افراط گرا هستند و از بودائیان منافع فرهنگی اکثریت سینهالی سریلانکا حمایت می کنند.
این گروه افراطی که متشکل از شمار زیادی از راهبان بودایی است، ماه گذشته با تجمع در کولومبو پایتخت سریلانکا خواستار لغو ذبح حلال براساس شریعت اسلامی شدند
این گروه همچنین در تجمعات خود خواستار افزایش قدرت سینهالی در سریلانکا، پایان دادن به کنترل زاد و ولد به هدف افزایش شمار ساکنان سینهالی و اخراج برخی مسلمانان شدند.
علاوه بر این نگرانی هایی نسبت به دیگر جوانب زندگی روزانه مسلمانان در سریلانکا وجود دارد از آن جمله اینکه افراطگرایان بودایی که در راستای گسترش طایفه گرایی تلاش می کنند، گذاشتن ریش، پوشیدن حجاب و گفتن اذان را محکوم کرده اند.
گروه افراطی «نبوردو بالا سینا» همواره ادعا می کند که درارعاب و خشونت علیه مسلمانان سریلانکا، هیچ نقشی ندارد و دیگر گروهها را به چنین اقداماتی متهم می کند.
با این وجود سرکوب مسلمانان از طریق حمله به مساجد و تهدید به قتل، تحریم تجاری و سیطره بر املاک آنها در برهه کنونی درحال افزایش است.
«ماهیندا راجاباکسا» رئیس جمهور سریلانکا، بودائیان را نسبت به تقویت انسجام دینی ترغیب کرده است این در حالی است که در برخی موارد مسئولان بلندپایه دولتی به حمایت از سیاست های ضد اسلامی و مشارکت مستقیم در منزوی کردن مسلمانان متهم شده اند.
مسلمانان سریلانکا می گویند که برخی عناصر رسانه های اصلی سریلانکا برای مشروعیت بخشیدن به محدودیت های اعمال شده علیه آزادی های دینی از طریق به تصویر کشیدن کشور به عنوان یک امت بودایی مورد خطر از سوی مسلمانان، تلاش می کنند و از اینکه چنین آرائی با حمایت وسیع روبرو شود، ابراز نگرانی می کنند.
دولت سریلانکا در ماه آوریل گذشته دستور تخریب مسجدی در دامبولا یکی از شهرهاس مقابر دینی بودائییان در شمال کولومبوبه را صادر کرد دولت ادعا کرده بود که این مسجد شصت ساله در یکی از زمین های وابسته به معبد بودائیان ساخته شده است.
دی موجراتنی نخست وزیر سریلانکا این دستور را صادر کرد و طی آن گروهی از راهبان بودایی در حین نماز جمعه به این مسجد حمله کردند و معترضان از موانع پلیس عبور کردند و با وارد آوردن خسارت به این ساختمان، قرآن ها و کتاب های دینی را از بین بردند.
این حادثه باعث ایجاد تنش های نژادی و دینی پس از جنگ داخلی در این کشور شد و این موضوع نگرانی ها را نسبت به افراط گرایی بودائی برای تحقق اهداف سیاسی در جنگ اخیر و انتخابات آتی برانگیخته است.
سینهالی ها سه چهارم جمعیت سریلانکا را یعنی بیست و یک میلیون نفر از جمعیت این کشور را در بر می گیرند و معمولا با مسلمانان دارای تسامح هستند و پس از اخراج زوری 72000 مسلمان از سرزمین های شمالی در سال 1990، رهبران سینهالی خوستار حمایت از مسلمانان در جنگ شدند.
بنابر این گزارش همچنان این نگرامی وجود دارد که حمله به مسجد دامبولا تحریک خشونت طایفه ای وسیع در سریلانکا را به دنبال داشته باشد، چه آنکه تخریب مسجدی در شهر ایودیای هند، منجر به ایجاد موج پیایپی خشونت متوالی در این کشور شد.

این مطلب را به اشتراک بگذار

اضافه کردن نظر

در متن نظرات خود از هرگونه توهین به دیگران خودداری کرده و صرفا نظر خود را مرقوم بفرمایید.


کد امنیتی
تازه کردن

آخرین نظرات

آخرین پیامک ها

شبی با قرآن(1393/08/22) 1393-08-22 - سلام خدا بر شما * و در زمین کوههای...
شبی با قرآن(1393/08/15) 1393-08-15 - سلام اسلام دین صلح است *اي كساني ...
شبی با قرآن(1393/08/08) 1393-08-08 - سلام *اميد است پروردگارتان ( بعد ...

ورود نویسندگان

شبی با قرآن

  • در بخش شبی با قرآن تذکره پیامک های ارسالی هر هفته به همراه تفسیر آیات هفته ، همزمان با ارسال پیامک ها قرار داده خواهد شد تا بدین سان امکان دسترسی به پیامک ها از طیق اینترنت نیز فراهم شود.
  • پیامک های هفتگی

بخش اخبار

  • در بخش اخبار تذکره تلاش خواهد شد تا جدیدترین اخبار و رویدادهای جهان اسلام به سمع و نظر خوانندگان گرامی برسد.
  • ورود به بخش اخبار

بخش دانلود

  • در بخش دانلود تذکره تلاش خواهد شد تا امکان دانلود و مشاهده ی آنلاین انواع فایل های صوتی و تصویری و کتاب و نرم افزار اسلامی فراهم شود تا بدین گونه قدمی در راستای نشر فرهنگ اسلامیمان برداشته باشیم
  • ورود به بخش دانلود

مقالات تذکره

  • در بخش مقالات تذکره تلاش خواهد شد افزون بر تولید مقاله یکی از قوی ترین آرشیوهای مقاله برای سایت های اسلامی ایجاد شود تا امکان دسترسی به حجم وسیعی از مقالات در کمترین زمان ممکن فراهم شود.
  • ورود به بخش مقالات
شما اینجا هستید: خانه اخبار دنیای اسلام موج تازه خشونت ها علیه مسلمانان سریلانکا