دولت فیلیپین به جنگ ۴۰ ساله با مسلمانان جنوب پایان داد

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

فیلیپینبه گزارش سایت «المختصر للأخبار» و به نقل از اصلاح وب روز یکشنبه رئیس جمهور فیلیپین «بنینو اکینو» اعلام کرد که حکومتش با جبهه‌ی آزادیبخش اسلامی مورو، برای صلح به توافق رسیده‌ است...

و بدین سان به ۴۰ سال منازعه مسلحانه پایان دادند. در این منازعات بیش از 100هزار نفر جان خود را از دست دادند و باعث فلج اقتصادی منطقه‌ی جنوب فیلیپین که محل نزاع طرفین بود، شد.
در این توافق تاریخی، بر ایجاد منطقه‌ی خودمختاری در جنوب کشور تا قبل از پایان دوره‌ی ریاست جمهوری اکینو در سال ۲۰۱۶ تصریح شده است. اکثریت جمعیت فیلیپین در حال حاضر کاتولیک می‌باشند اما مسلمانان در منطقه جنوب کشور دارای اکثریت می‌باشند.
اکینو در سخنرانیی که بطور زنده از کاخ ریاست جمهوری پخش می‌شد گفت: «بر اساس این توافق منطقه‌ی خودمختاری که جزئی از کشور فیلیپین بوده و حق داشتن نام و پرچم مخصوص نیز دارد ایجاد می‌شود و به نام «بانگسامورو» نامگذاری خواهد شد.»
نام بانگسامورو معرف مسلمانان و اقلیت غیر مسلمان ساکن جنوب فیلیپین است.
با وجود اینکه هنوز مخاطرات زیادی روند صلح را تهدید می‌کند، اما این توافق گشایشی اساسی در این روند به شمار می‌رود و پس از سالیان طولانی که بی‌اعتمادی بین دولت مانیل و جبهه‌ی جدایی طلب مورو سایه افکنده بود اکنون به نظر می‌رسد که فضا به سمت اعتماد متقابل پیش می‌رود.

این مطلب را به اشتراک بگذار

اضافه کردن نظر

در متن نظرات خود از هرگونه توهین به دیگران خودداری کرده و صرفا نظر خود را مرقوم بفرمایید.


کد امنیتی
تازه کردن

آخرین نظرات

آخرین پیامک ها

شبی با قرآن(1393/08/22) 1393-08-22 - سلام خدا بر شما * و در زمین کوههای...
شبی با قرآن(1393/08/15) 1393-08-15 - سلام اسلام دین صلح است *اي كساني ...
شبی با قرآن(1393/08/08) 1393-08-08 - سلام *اميد است پروردگارتان ( بعد ...

ورود نویسندگان

شبی با قرآن

  • در بخش شبی با قرآن تذکره پیامک های ارسالی هر هفته به همراه تفسیر آیات هفته ، همزمان با ارسال پیامک ها قرار داده خواهد شد تا بدین سان امکان دسترسی به پیامک ها از طیق اینترنت نیز فراهم شود.
  • پیامک های هفتگی

بخش اخبار

  • در بخش اخبار تذکره تلاش خواهد شد تا جدیدترین اخبار و رویدادهای جهان اسلام به سمع و نظر خوانندگان گرامی برسد.
  • ورود به بخش اخبار

بخش دانلود

  • در بخش دانلود تذکره تلاش خواهد شد تا امکان دانلود و مشاهده ی آنلاین انواع فایل های صوتی و تصویری و کتاب و نرم افزار اسلامی فراهم شود تا بدین گونه قدمی در راستای نشر فرهنگ اسلامیمان برداشته باشیم
  • ورود به بخش دانلود

مقالات تذکره

  • در بخش مقالات تذکره تلاش خواهد شد افزون بر تولید مقاله یکی از قوی ترین آرشیوهای مقاله برای سایت های اسلامی ایجاد شود تا امکان دسترسی به حجم وسیعی از مقالات در کمترین زمان ممکن فراهم شود.
  • ورود به بخش مقالات
شما اینجا هستید: خانه اخبار دنیای اسلام دولت فیلیپین به جنگ ۴۰ ساله با مسلمانان جنوب پایان داد