انسان شناسی در قرآن(1)

امتیاز کاربران

قرآن

قرآن انسانها را با آن مورد خطاب قرار ميدهد و به زبان صراحت بيان ميدارد که اينها صفات مثبت هستند پس اگر ميخواهي که جزء اين گروه برگزيدگان قرار گيري لازم است که اين صفات را در خود پرورش داده

مطالعه بیشتر...

در سایه سار سورۀ واقعه

امتیاز کاربران

واقعهواقعه نام ‌این سوره و همچنین بیانگر موضوع ‌آن است‌. نخستین مساله‌ای‌که این سـوره بدان می‌پردازد مساله پیدایش ‌آخرت است‌. این بخش پاسخ سخن‌کسانی است‌که در باره قیامت دچارشک و تردیدند، و خدا را قبول ندارند، و قرآن را دروغ می‌دانند و نمی‌پذیرند:( أَئِذَا مِتْنَا وَكُنَّا تُرَابًا وَعِظَامًا أَئِنَّا لَمَبْعُوثُونَ .أَوَآبَاؤُنَا الأوَّلُونَ ؟)
آیازمانی که مردیم و خاک و استخوان گشتیم‌،‌آیا دوباره زنده گردانده می‌شویم‌؟‌!آیا پدران ونیاکان پیشین ما هم‌؟‌! (‌که هیچ اثری ازآنان باقی‌نمانده است‌، دوباره زنده می‌شوند؟‌!)‌. (واقعه/47و48)

مطالعه بیشتر...

قرآن و اخترشناسی

امتیاز کاربران

قرآن و علم جدیدنویسنده : وحیدالدین خان / مترجم : نذیراحمد اسلامی
قرآن در مورد آغاز و پایان جهان هستی مطلب خاصی ارائه داده است که تا یک قرن قبل، برای انسان‌ها بکلی نامعلوم و غیرمشخص بود و در زمان نزول قرآن نیز چنین تصوری به ذهن کسی خطور نمی‌کرد؛

مطالعه بیشتر...

تأثیر قرآن کریم در بالابردن معنویات اصحاب

امتیاز کاربران

قرآنحمایت قرآن از مؤمنان از یک طرف و تهدید قرآن، کافران را به عذابی که چون اسلحه‌ای سنگین بر کافران فرود می‌آمد و از طرفی دیگر، تأثیر بزرگی دربالا بردن معنویات اصحاب داشت. دفاع قرآن از اصحاب و یاران پیامبر اکرم(ص)دردو مورد نمادپیدا می‌کرد:اول: اینکه رسول خدا را دستور به رعایت و برخورد مناسب و استقبال گرم از اصحاب می‌داد و ایشان را به خاطر اتخاذ برخی مواضع که درآن بخاطر مشغولیت به دعوت،به تعدادی ازاصحاب ویارانش توجه نکرده بود،سرزنش می‌کرد.

مطالعه بیشتر...

تلاوت و تدبر در قرآن در زندگی بزرگان دین

امتیاز کاربران

قرآنابوالحسن علی ندوی‌
مترجم: محمد قاسم قاسمی

حضرت عبدالله بن مسعود رضی الله عنه روایت می‌کند: «روزی حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و سلم به من فرمود: برایم قرآن بخوان. عرض کردم: آیا برای شما بخوانم در صورتی که قرآن بر خود شما نازل شده است؟! فرمود: آری، می‌خواهم آن را از دیگران بشنوم» ابن مسعود می‌گوید: «من سوره نساء را تلاوت کردم...

مطالعه بیشتر...

روش قرآن در اثبات اصول شريعت

امتیاز کاربران

قرآن کریم

نویسنده : قاسم امیری

آن‌گاه که انسان به الله و رسولش و روز واپسین ایمان بیاورد، بر اوست که به مقتضای این ایمان، عمل کند؛ اینجاست که نوبت شریعت فرا می‌رسد و نقش احکام شرعی به میان می‌آید.

مطالعه بیشتر...

تنبیه بدنی زن : آری یا نه ؟

امتیاز کاربران

زنتنبیه بدنی زن از پدیده های اجتماعی، بدون محدودیت زمانی و مکانی است و در تمامی جوامع و فرهنگ ها وجود دارد. چنان که ویژه روستائیان نبوده، حتی در پیشرفته ترین جامعه ها دیده می شود، تا بدان حد که اکنون در اروپا « جمعیت زنان کتک خورده » تأسیس شده، به دفاع و چاره جویی می پردازند. در فرانسه دو میلیون زن از شوهران خود کتک خورده اند ، یعنی یک چهارم شمار زنان.(2)از این رو شماره تلفنی در اختیار بانوان قرار گرفته تا به طور رسمی از آنان حمایت کند.

مطالعه بیشتر...

خواب، برون فکني موقت روح

امتیاز کاربران

خوابعبدالرؤوف مخلص هروي
قرآن كريم به روشني و صراحت تمام، خواب را با مرگ همانند شمرده است؛ يعني همان خروج روح از بدن كه در مرگ به طور دايم و در خواب به طور موقت رونما مي‌شود. بنابراين علماي شريعت با تكيه بر آيات و احاديث، خواب را «موت اصغر» مي‌دانند و بي آنکه از جدال علمي دانشمندان علوم جديد در رابطه با اين پديده به طور شايد و بايد آگاه باشند همه بر اين عقيده اند كه خواب در واقع مرگ صغري است...

مطالعه بیشتر...

چگونه ایمان را بر مبنای قرآن افزایش دهیم؟

امتیاز کاربران

quranدكتر مجدی الهلالی /مترجم: مجتبی دوروزی
گاهی کسی می گوید: من بسیار قرآن می خوانم اما هیچ تغییری در خود احساس نمی کنم یا آن حلاوت ایمانی را که از آن سخن می گویی نمی چشم.

مطالعه بیشتر...

تفسير سوره‌ فاتحه‌‌

امتیاز کاربران

فاتحهمكي است، و داراي  7 آيه‌ است.
وجه‌ تسميه: با توجه‌ به‌ اين‌ كه‌ فاتحه‌ به‌ معناي‌ آغاز هرچيز است‌، اين‌ سوره‌ را نيز «فاتحة‌ الكتاب‌» ناميدند زيرا قرآن‌ با آن‌ افتتاح‌ شده‌ است‌، از طرفي‌ اين‌ اولين ‌سوره‌ از مصحف‌ شريف‌ است‌ كه‌ كاتبان‌ قرآن‌ آن‌ را مي‌نويسند و اولين‌ سوره‌ از كتاب‌ مجيد الهي‌ است‌ كه‌ خواننده‌ آن‌ را تلاوت‌ مي‌كند؛ هر چند از نظر ترتيب ‌نزول‌ آيات‌، اين‌ سوره‌ اولين‌ آيات‌ نازل‌ شده‌ قرآن‌ نيست.

مطالعه بیشتر...

آخرین نظرات

آخرین پیامک ها

شبی با قرآن(1393/08/22) 1393-08-22 - سلام خدا بر شما * و در زمین کوههای...
شبی با قرآن(1393/08/15) 1393-08-15 - سلام اسلام دین صلح است *اي كساني ...
شبی با قرآن(1393/08/08) 1393-08-08 - سلام *اميد است پروردگارتان ( بعد ...

ورود نویسندگان

شبی با قرآن

  • در بخش شبی با قرآن تذکره پیامک های ارسالی هر هفته به همراه تفسیر آیات هفته ، همزمان با ارسال پیامک ها قرار داده خواهد شد تا بدین سان امکان دسترسی به پیامک ها از طیق اینترنت نیز فراهم شود.
  • پیامک های هفتگی

بخش اخبار

  • در بخش اخبار تذکره تلاش خواهد شد تا جدیدترین اخبار و رویدادهای جهان اسلام به سمع و نظر خوانندگان گرامی برسد.
  • ورود به بخش اخبار

بخش دانلود

  • در بخش دانلود تذکره تلاش خواهد شد تا امکان دانلود و مشاهده ی آنلاین انواع فایل های صوتی و تصویری و کتاب و نرم افزار اسلامی فراهم شود تا بدین گونه قدمی در راستای نشر فرهنگ اسلامیمان برداشته باشیم
  • ورود به بخش دانلود

مقالات تذکره

  • در بخش مقالات تذکره تلاش خواهد شد افزون بر تولید مقاله یکی از قوی ترین آرشیوهای مقاله برای سایت های اسلامی ایجاد شود تا امکان دسترسی به حجم وسیعی از مقالات در کمترین زمان ممکن فراهم شود.
  • ورود به بخش مقالات
شما اینجا هستید: خانه مقالات قرآن