عمرو بن جموح رضی الله عنه

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

عمرو بن جموحعمرو بن جموح لنگان لنگان راهی احد شد و از خدا خواست که به جای برگشتن به خانه، او را به عنوان شهید بپذیرد.
او همراه فرزندش خلاد و برادرزنش، عبدالله بن عمرو بن حرام شهید شد. هند دختر عمرو بن حرام و همسر عمرو بن جموح جنازه ی آنان را بر شتری حمل کرد و به سوی مدینه به راه افتاد.

 

ام المومنین که همراه تعدادی از زنان به احد می رفت و (در حالی که مسلمانان هنوز شکست نخورده بود) به او رسید، از او پرسید: از احد چه خبر، هند گفت: رسول خدا سالم است و هر مصیبتی در کنار سلامتی پیامبر آسان است، خداوند تعدادی از مسلمانان را به عنوان شهید برگزید… عایشه گفت: اینان کیستند که بر شتر حمل کرده ای؟ گفت: برادرم عبدالله، پسرم خلاد و همسرم عمرو بن جموح.

ام المومنین گفت: آنان را کجا می بری؟ هند پاسخ داد: آنان را به مدینه می برم تا دفنشان کنم. سپس به شتر حل(اسم صوت برای راندن شتر) گفت، اما شتر زانو زد. ام المومنین گفت:شاید به سبب بار سنگینش باشد. هند گفت: من چنین گمان نمی کنم، زیرا بار دو شتر را حمل می کند و مسأله چیز دیگری است. بار دیگر حل گفت، شتر به پا خواست ، روی به سوی احد چرخاند و به سوی احد برگشت.

هند به سرعت رهسپار احد شد و خبر را به پیامبر رساند، پیامبر فرمود: این شتر مامور است، عمر قبل از آمدن به احد چیزی نگفته است؟ هند گفت: او هنگامی که از مدینه به سوی احد به راه افتاد از خدا خواست که جنازه ی او را به مدینه برنگرداند و به عنوان شهید او را بپذیرد! پیامبر فرمود: به همین خاطر است که شتر به مدینه برنمی گردد. ای گروه انصار اینک بدانید که در میان شما کسانی وجود دارند که چنان چه خدا را سوگند دهند، خداوند سوگند آن ها را برآورده می کند و عمرو بن جموح یکی از آنان است. ای هند! فرشتگان هنوز هم بر جنازه ی برادرت گرد آمده اند و او را رد سایه ی خود قرار داده اند و منتظرند که ببینند کی و کجا به خاک سپرده می شود.

پیامبر همان جا آنان را به خاک سپرد و به هند فرمود: شوهر و برادر و پسرت در بهشت رفیق خواهند بود. هند گفت: ای پیامبر پیش خدا برای من دعا کن که من را از جمله ی آنان قرار دهد.

منبع: خط مشی سیاسی در سیره نبوی

تالیف: منیر محمد غضبان

ترجمه: عمر قادری

این مطلب را به اشتراک بگذار

اضافه کردن نظر

در متن نظرات خود از هرگونه توهین به دیگران خودداری کرده و صرفا نظر خود را مرقوم بفرمایید.


کد امنیتی
تازه کردن

آخرین نظرات

آخرین پیامک ها

شبی با قرآن(1393/08/22) 1393-08-22 - سلام خدا بر شما * و در زمین کوههای...
شبی با قرآن(1393/08/15) 1393-08-15 - سلام اسلام دین صلح است *اي كساني ...
شبی با قرآن(1393/08/08) 1393-08-08 - سلام *اميد است پروردگارتان ( بعد ...

ورود نویسندگان

شبی با قرآن

  • در بخش شبی با قرآن تذکره پیامک های ارسالی هر هفته به همراه تفسیر آیات هفته ، همزمان با ارسال پیامک ها قرار داده خواهد شد تا بدین سان امکان دسترسی به پیامک ها از طیق اینترنت نیز فراهم شود.
  • پیامک های هفتگی

بخش اخبار

  • در بخش اخبار تذکره تلاش خواهد شد تا جدیدترین اخبار و رویدادهای جهان اسلام به سمع و نظر خوانندگان گرامی برسد.
  • ورود به بخش اخبار

بخش دانلود

  • در بخش دانلود تذکره تلاش خواهد شد تا امکان دانلود و مشاهده ی آنلاین انواع فایل های صوتی و تصویری و کتاب و نرم افزار اسلامی فراهم شود تا بدین گونه قدمی در راستای نشر فرهنگ اسلامیمان برداشته باشیم
  • ورود به بخش دانلود

مقالات تذکره

  • در بخش مقالات تذکره تلاش خواهد شد افزون بر تولید مقاله یکی از قوی ترین آرشیوهای مقاله برای سایت های اسلامی ایجاد شود تا امکان دسترسی به حجم وسیعی از مقالات در کمترین زمان ممکن فراهم شود.
  • ورود به بخش مقالات
شما اینجا هستید: خانه مقالات مشاهیر سلف صالح عمرو بن جموح رضی الله عنه