دهه آخر رمضان

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

شب قدر

اينک بر ما روزهاي بزرگ و اوقات پربرکتي سايه گذاشتني است .. روزهاي دهه آخر ماه مبارک رمضان .. آغاز پايان اين ماه بزرگ .. که نسبت به ديگر روزهاي اين ماه ويژگي هاي مخصوصي دارد .. بنده کوشش مي کنم برخي از آن ويژگي ها را بطور مختصر خدمت شما عرض بداردم:

 

 

پيامبر صلي الله عليه وسلم در اين روزها آنقدر کوشش مي کردند که در ديگر روزها نمي کردند، عائشه رضي الله عنها مي فرمايد: «رسول الله صلي الله عليه وسلم در ده آخر (از رمضان) چنان کوشش مي کردند که در ديگر اوقات کوشش نمي کردند» روايت مسلم.

پيامبر صلي الله عليه وسلم همه شب را در اين روزها در طاعت وعبادت زنده مي داشتند، و خود را از هرگونه اعمال دنيوي براي عبادت بيکار مي کردند، عائشه رضي الله عنها فرمودند: «چون دهه آخر داخل مي شد رسول الله صلي الله عليه وسلم همه شب را زنده مي داشتند، وخانواده خود را (براي عبادت کردن) بيدار مي کردند، و خيلي مي کوشيدند، و ازاربند خود را محکم مي نمود (کنايه از دوري از همسران)». متفق عليه.

اين روزها را در اعتکاف بسر مي بردند، و اعتکاف عبارت از فارغ کردن خود از مشاغل دنيا است براي طاعت و عبادت و در يکي از مساجد ملازم بودن براي اين غرض، عائشه رضي الله عنها فرمودند: «پيامبر صلي الله عليه وسلم ده? آخر رمضان را (از هر سال) اعتکاف مي نشستند، تا اينکه وفات کردند، سپس همسران وي از بعدش اعتکاف مي نشستند». متفق عليه.

و اعتکاف فرصتي بزرگي است براي تربيت نفس، و جهاد با هوا و هوس، و دوري از شواغل و صوارف دنيا، و بيکار شدن براي تلاوت قرآن و ذکر و دعا و شب زنده داشتن.

در شبهاي آن، شب قدر است .. شب مبارک .. پُرخير و پُربرکت .. شبي که قرآن در آن نازل شده است .. شبي است بهتر از هزار ماه .. هرکه آنرا از روي ايمان و به نيت ثواب زنده بدارد گناهان گذشته  وي بخشيده مي شود.

الله تعال مي فرمايد: {إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ * وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ * لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ * تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن كُلِّ أَمْرٍ * سَلَامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ}. [سورة القدر].

ترجمه: {بي گمان ما قرآن را در شب قدر (شب با ارزش) فرو فرستاده ايم .. (1) و تو چه مي داني شب قدر چه اندازه بزرگ وبا عظمت است؟! (2) شب قدر از هزار ماه بهتر است (3) فرشتگان وجبرئيل در آن شب با اجازه پروردگارشان، پياپي مي آيند براي هر گونه کاري که الله بدان دستور داده باشد (4) آن شب، تا طلوع بامداد، شب سلامت (ورحمت ودرود است بر مؤمنان) (5).

و شب قدر - بدون شک - در ماه رمضان در دهه آخر آن است، و در شبهاي تاق (21، 23، 25، 27، 29) اميدوارتر است، و شب بست وهفتم نزديکتر است.

الله سبحانه و تعالي آنرا تحديد نکرده تا بندگانش زيادتر جد و جهد کنند، و طاعات وعبادات و دعا و زاري فراوان انجام دهند، و تا بندگان خود را آزمايش کند که کداميک از ايشان در طلب رضاي الله و ثواب و جنت وي کوششمندتر است. پس کجائيد اي عاشقان جنت؟!

حضرت عائشه - رضي الله عنها - از جناب پيامبر - صلي الله عليه وسلم - پرسيد: اي رسول الله! مرا خبر ده اگر شب قدر را شناختم که کدام شب است، پس چه دعا بايد کنم؟ فرمودند: «قولي: اللهم إنک عفوٌ تحب العفو فاعف عني». ترجمه: {الهي! بدرستي که تو بخشاينده مهرباني و دوستدار بخششي، پس مرا ببخشاي}.

پس بايد تو - برادر مسلمانم - به پيامبر بزرگوارت اقتدا نموده، و از اوقات پُرقيمت اين روزهاي بزرگ در طاعت و عبادت، و افزودن اجر و ثواب، و کمايي نمودن خوشنودي الله جل جلاله، و آزاد نمودن خود از آتش دوزخ استفاده بگيري، وگر نه محروم خواهي بود؛ زيرا پيامبر - صلي الله عليه وسلم - فرموده است: «کسي که از خير اين روزها محروم بماند، پس اوست همان محروم واقعي». روايت امام احمد و غيره و تصحيح امام الباني در صحيح الجامع شماره (55).

و در اخير برايت اين سفارش ها را هديه مي کنم:

* رمضان فرصت بسيار بزرگي است که آن را غنيمت بشماري، خيلي از مردم در سالهاي گذشته با ما روزه گرفتند ولي اکنون در بين ما نيستند، و در زير خاک بسر مي برند، ويا اينکه بدرجه عجز و ناتواني رسيده اند که نمي توانند روزه بگيرند، پس کوشش کن اعمال صالح انجام بده، و بدان که اگر ياور رمضان باشي و او را به دوستي برگزيني، الله متعال نيز تو را به دوستي بر مي گزيند، وصحت وسلامتي بدست خواهي آورد که آن خود، نعمت بسيار بزرگي است، پس در همه حال شکرگذار الله متعال باش.

* همه نيرو و توانت را در راه خواندن و فهميدن قرآن بکار انداز، و در هر روز از رمضان با خواندن قرآن کوشش کن، و براي خود توشه اي ذخيره کن.

* کوشش کن از رهايي يافتگان از آتش هولناک جهنم ورحمت شدگان الهي باشي، چرا که رمضان ماه بخشش است و الله متعال رمضان را ماه رهايي از آتش جهنم قرار داده است.

بدان که سخن زشت از اجر وپاداش روزه دار مي کاهد، پس زبانت را، حداقل در اين ماه، از کلام حرام چون: غيبت، دروغ و سخن چيني حفظ کن، و از اعمال و رفتار جاهلان کناره گيري کن، و هميشه اين سخن پيامبر - صلى الله عليه وسلم- را آويزه گوشت ساز که مي فرمايند: «

...فإن سابَّه أحد أو قاتله فليقل: إني صائم، إني صائم». ترجمه: {پس اگر کسي به تو حرف زشتي ويا قصد جنجال ودرگيري با تو را داشت برايش بگو: من روزه دارم، من روزه دارم}.

* در ماه رمضان از آنچه که پروردگارت به تو ارزاني داشته بسيار صدقه بده، همانطور که پيامبر - صلى الله عليه وسلم- زياد صدقه مي دادند تا جايي که دست سخاوتشان از باد وزنده پيش مي گرفت.

* ماه رمضان ماه دعا است و در آن درهاي بهشت باز مي شوند و درهاي جهنم بسته و شيطان در زنجير اسارت برده مي شود، پس کوشش کن در اين ماه از دعا گويان و عاجزان درگاه الهي باشي.

* کوشش کن وقتت را در خواب و تنبلي، و يا با نشستن جلو تلويزيون ضايع نکني، و کوشش کن حد اکثر استفاده را از عبادت کردن در اين ماه ببري.

* کوشش کن در شب قدر مانند ام المؤمنين اسوه و نمونه باشي، کسي که در شب قدر بسيار عبادت مي کرد و مي گفت: هنگامي که از پيامبر - صلى الله عليه وسلم- در مورد دعاي شب ليلة القدر سوال کردم ايشان فرمودند بگو: «اللهم إنک عفوٌ تحب العفو فاعفُ عني».

* کوشش کن قبل از نماز عيد زکات فطرت را بدهي؛ چرا که او گناهان روزه دار را پاک کرده، وغذا و طعامي است براي گرسنه فقير و درمانده و محتاج.

* هميشه از الله متعال خواهان آن باش که روزه ها ونمازها وکارهاي نيکويت را مورد قبول درگاهش قرار دهد، و از اينکه در اين ماه بخشش و غفران، از گنهکاران باشي دوري کن، چرا که چقدر از روزه داران اند که از روزه شان جز تشنگي و گرسنگي هيچ بهره اي نبرده اند، و چقدر از نماز گزارانند که چيزي جز خستگي عايدشان نمي شود.

الله متعال همه اعمال نيکوي ما را قبول فرموده و از زمره آزادشدگان خود از آتش بگرداند.

وصلي الله علي نبينا محمد و علي آله و صحبه وسلم.

برادرتان

برهان الدين.

این مطلب را به اشتراک بگذار

اضافه کردن نظر

در متن نظرات خود از هرگونه توهین به دیگران خودداری کرده و صرفا نظر خود را مرقوم بفرمایید.


کد امنیتی
تازه کردن

آخرین نظرات

آخرین پیامک ها

شبی با قرآن(1393/08/22) 1393-08-22 - سلام خدا بر شما * و در زمین کوههای...
شبی با قرآن(1393/08/15) 1393-08-15 - سلام اسلام دین صلح است *اي كساني ...
شبی با قرآن(1393/08/08) 1393-08-08 - سلام *اميد است پروردگارتان ( بعد ...

ورود نویسندگان

شبی با قرآن

  • در بخش شبی با قرآن تذکره پیامک های ارسالی هر هفته به همراه تفسیر آیات هفته ، همزمان با ارسال پیامک ها قرار داده خواهد شد تا بدین سان امکان دسترسی به پیامک ها از طیق اینترنت نیز فراهم شود.
  • پیامک های هفتگی

بخش اخبار

  • در بخش اخبار تذکره تلاش خواهد شد تا جدیدترین اخبار و رویدادهای جهان اسلام به سمع و نظر خوانندگان گرامی برسد.
  • ورود به بخش اخبار

بخش دانلود

  • در بخش دانلود تذکره تلاش خواهد شد تا امکان دانلود و مشاهده ی آنلاین انواع فایل های صوتی و تصویری و کتاب و نرم افزار اسلامی فراهم شود تا بدین گونه قدمی در راستای نشر فرهنگ اسلامیمان برداشته باشیم
  • ورود به بخش دانلود

مقالات تذکره

  • در بخش مقالات تذکره تلاش خواهد شد افزون بر تولید مقاله یکی از قوی ترین آرشیوهای مقاله برای سایت های اسلامی ایجاد شود تا امکان دسترسی به حجم وسیعی از مقالات در کمترین زمان ممکن فراهم شود.
  • ورود به بخش مقالات
شما اینجا هستید: خانه مقالات ارکان اسلام روزه دهه آخر رمضان