حکمت و فلسفه ی روزه

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

ahkamحكمت و فلسفه فرضيت روزه:

 حكمت و فلسفه فرضيت روزه بالاى مسلمانان براى تقويت روح مسلمانان براى مقاومت با تملايات و هوس هاى جسم است. زيرا روزه قدرت هوس هاى بدن را تقليل ميدهد و انسان را از بسيارى تمايلات نفسانى كه لايق مقام انسان نيست باز ميدارد. و بدين ترتيب روزه روح انسان را تقويت ميكند.


حـكم فــرضيت روزه:

بر اساس حكـم الهى: 
﴿ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ﴾ (البقرة: ۱۸۳).
«اى مؤمنان، روزه بر شما مقرر شده است، چنان كه بر پيشينيانتان مقرر شده بود، باشد كه تقوى پيشه كنيد». 
و هم حـــــــــديث مبارك:
 «بنى الإسلام على خمس شهادة أن لا إله إلا الله وأن محمدا رسول الله وإقام الصلاة وإيتاء الزكاة 
والحج وصوم رمضان» «اسلام بر پنچ چيزى بنا گرديده است، اقرار بر اينكه لائق پرستش و عبادت هيچكس بجز ذات الله تبارك و تعالى نيست و حضرت محمد ص فرستاده خداوند  است، برپا كردن نماز، دادن زكات، و حج بيت الله شريف و روزه ماه 

مبارك رمضان» (صحيح مسلم: ۱/۴۵-۲۰-۱۶)،صحيح امام بخاري: ۱/۴۹ / ۸). 
همچنان اجماع امت بر اينست كه روزه ماه رمضان فرض و يكى از اركان اسلام و ضروريات دين است و كسي كه فرضيت آن را انكار كند كافر و مرتد است. (فقه السنة: ۱/۳۶۶). 

حكـــم و حكمت فـرضيت روزه: 

 روزه از قديم الزمان بين انسانها مروج بوده، اگر ادبيات و قصص مصريان قديم، چينى ها، يونانى ها را مورد مطالعه قرار دهيم در خواهيم يافت كه روزه با تفاوت هاى روزه فعلى مسلمانان وجود داشته در آن زمان روزه هاى يك روزه يك هفته اى و يا روزه كه روزه داران از خوردن برخى از خـــــوراك باب هــا ممنوع بودند از جمله خوردن گوشت و يا غيره مأكولات، طوريكه مظاهر اين روزه را ميتوان امروز هم در كشور هاى اروپايى و بـــرخى از كشور هاى آسيايى و پيروان ساير مذاهب از جمله در مذهب كاتوليك ها و پروتستانت ها مشاهده كرد. 
روزه و حكم قطعى روزه براى مسلمانان بروز دوم ماه شعبان سال دوم هجرت توسط اين آيه مباركه براى مسلمانان ابلاغ گـــرديد. ﴿ شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِي أُنْزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدَىٰ وَالْفُرْقَانِ ﴾  (بقره: 185). (ماه رمضان ماه ا ست كه در آن قرآن نازل شده كه رهنمايى مردم است و دلائل هدايت و تميز بين حق و باطل مى باشد).
قرآن مجيد شهادت ميدهد كه روزه در تمام اديان آسمانى فرض بوده و در نظام عبادت هر امتى حيثيت بخش لازمى را داشته است ﴿ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكُمْ ﴾ (بقره: ۱۸۳). (طوريكه فرض گردانيده شده بود بر كسانى كه پيش از شما بودند). پيامبر اسلام ميفر مايد: «اگر شخصى بدون عذر شرعى و مرض، يك روزه را ترك كند اگر تمام عمر روزه بگيرد بازهم تلافى آن را نميتوان كرد». (رواى حديث احمد، ترمذى، ابوداود). 
زمانيكه حضرت محمد ص به مدينه منوره هجرت كرد، ملاحظه كرد كه در آن ديار برخى از مردمان در روز عاشورا روزه ميگرفتند، مسلمانان با آنحضرت ص مراجعه نموده و در مورد خواستار هدايت گرديدند، آنحضرت ص خود روزه گرفت و به پيروان خويش امر 
كرد تا روزه بگيرند. در صحيح بخارى از ابن عمر ب نقل شده است: «صام النبى ص عاشوراء وأمر بصيامه فلما فرض رمضان ترك» و نيز در صحيح بخارى از عايشه ل نقل شده 
است كه: «رسول خدا به روزه روز عاشورا امر كرد تا هنگامى كه روزه ماه رمضان واجب شد. آنگاه فرمود: «هر كس مى خواهد روز عاشورا را روزه بگيرد و هر كسى مى خواهد افطار كند». شخص حضرت محمد ص قبل از فرضيت ماه مبارك رمضان، روزه ميگرفت. و به اين 

عبادت آشنايى داشت.
 پيامبر اكرم محمد ص فرموده اند: «إذا دخل رمضان فتحت أبواب السماء». وفى رواية: «فتحت أبواب الجنة وغلقت أبواب جهنم وسلسلت الشياطين» وفى رواية: «فتحت أبواب الرحمة» (چون ماه مبارك رمضان داخل شود، در هاى آسمان كشاده شود. در روايت ديگرى آمده است كه در هاى بهشت كشوده مى شود و در هاى دوزخ بسته و شياطين در زنجير كرده مى شوند. و در روايتى آمده است كه در هاى رحمت باز مى شود). 

هــــــــــدف روزه:

هدف واقعى روزه متقى شدن انسان است . تقو ى گوهر اخلاق است، كه از محبت الهى، از ايمان بـــــــه الله  درك صفات رحمت، كـــرم، فضل و خـــوف خداوند  بـــوجود مى آيد. 

روزه حـقـيـقى:

روزه حقيقى روزه اى است كه انسان با تمام احساس و شعور كامل به اداى آن اقدام نمايد. و از تمام مكروهاتى كــــه روزه را بى روح و بى مفهوم مى سازد از آن جلو گيرى بعمل آرد. 
پيامبر اسلام ميفر مايد: «وقتى كه انسان روزه مى گيرد لازم است كه گوش ها، چشم ها، زبان، دست ها و تمام اعضاى بدن خود را از كارهاى نا پسند يده باز دارد». 

وقت فرضيت ماه مبارك رمضان:

خداوند پاك در سوره بقره (آيات ۱۸۳ - ۱۸۵) مي‌فرمايد:
«اى مــــــؤ منان! روزه بر شما فر ض گرديــده چنانچه بر كسانيكه پيش از شما بـــودند فرض گــــرديده بود تا پرهيزكار شويد و خلعت تقوى را در بر كنيد. روزه در روزه هاى شمرده شده و اندك بر شما فرض گردانيده شده، پس هر كدام از شما كه مريض و يا در سفر باشد برايش رواست كه روزه را بخورد و قضاى آنرا در روز هــاى ديگر بياورد و بر كسانيكه به مشقت زياد از عهده آن مــــى‌برآيند فديه است به اندازه خوراك يك روزه يك مسكين، و هركس بـه خوشى و رضاى خود در فديه افزودى به عمل آرد و بيش از يك نفر مسكين را سير سازد برايش بهتر است. روزه گرفتن تان براى شما بهتر است اگر ميدانيد. ماه رمضان ماهيست كه در آن قرآن نازل شده كه براى مردم وسيله هدايت و دلايل روشن از رهنمايى و وسيله امتياز حق از باطل است. پس هركس حاضر آن ماه باشد و آنرا در يابد آنرا بگيرد و هركس مريض و يا در سفر باشد برايش رواست كه آنرا نگيرد و قضاى آنرا در روزهاى ديگرى بياورد و شماره روزهاى فوت شده را تكميل كند. خداوند خواهان آسانى و سهولت بر شماست و اراده عسرت و دشوارى بر شما را ندارد، و بر اينكه شما، شمار آنرا تكميل كنيد و براى اينكه خداى خود را به بزرگى ياد كنيد شما را رهنمونى كرده و باشد كه شما با سپاس و شكر گزار و منت بار خداى خود باشيد». روزه وقت فرض ميگردد زمانيكه تاكيد به رويت هلال ماه مبارك رمضان صورت بپذيرد. بدين اساس دين اسلام بر مسلمانان واجب گردانيده است تا به تاريخ (۲۹ شعبان) براى ديدن هلال ماه رمضان اهتمام بخرچ دهد. ۱-رويت ماه مبارك رمضان بايد توسط دو نفرمسلمان (خواه مرد باشد يا زن) عا قل، بالغ و عادل تصديق گردد.
۲- اگر رويت ماه مبارك توسط عده زيادى از مردم تصديق گردد، در اين صورت شرط عادل بودن از بين ميرود.
۳- در صورتيكه آسمان ابر آلود باشد بناء با تكميل ۳۰ روز از ماه شعبان فرضيت روزه حتمى ميگردد.
زمانيكه رويت ماه مبارك رمضان بعمل آمد بر مسلمانا ن لازم است تا خود روزه گيرند و خبر آنرا بين همه مسلمانان پخش نمايند. اگر رويت ماه مبارك رمضان در يكى از كشور ها صورت گيرد بر ساير مسلمانان است كه به مجرد وصــول خبر، روزه بگيرند. پيامبر اسلام حضرت محمد مصطفى ص فرموده است: 
«صُومُوا لرؤيته و أَفطِرُوا لرويته، فإن غمی عليكم الشهر فعدوا ثلاثين» «هلال را ديده روزه گيريد و هلال را ديده روزه را پايان دهيد و اگر در (۲۹) شعبان هلال ديده نشد پس حساب شعبان را (۳۰) پوره نمائيد». (بخارى: ۴/۱۱۹/۱۹۰۹).

نگارش : امین الدین اسعدی ، سعید افغانی

این مطلب را به اشتراک بگذار

اضافه کردن نظر

در متن نظرات خود از هرگونه توهین به دیگران خودداری کرده و صرفا نظر خود را مرقوم بفرمایید.


کد امنیتی
تازه کردن

آخرین نظرات

آخرین پیامک ها

شبی با قرآن(1393/08/22) 1393-08-22 - سلام خدا بر شما * و در زمین کوههای...
شبی با قرآن(1393/08/15) 1393-08-15 - سلام اسلام دین صلح است *اي كساني ...
شبی با قرآن(1393/08/08) 1393-08-08 - سلام *اميد است پروردگارتان ( بعد ...

ورود نویسندگان

شبی با قرآن

  • در بخش شبی با قرآن تذکره پیامک های ارسالی هر هفته به همراه تفسیر آیات هفته ، همزمان با ارسال پیامک ها قرار داده خواهد شد تا بدین سان امکان دسترسی به پیامک ها از طیق اینترنت نیز فراهم شود.
  • پیامک های هفتگی

بخش اخبار

  • در بخش اخبار تذکره تلاش خواهد شد تا جدیدترین اخبار و رویدادهای جهان اسلام به سمع و نظر خوانندگان گرامی برسد.
  • ورود به بخش اخبار

بخش دانلود

  • در بخش دانلود تذکره تلاش خواهد شد تا امکان دانلود و مشاهده ی آنلاین انواع فایل های صوتی و تصویری و کتاب و نرم افزار اسلامی فراهم شود تا بدین گونه قدمی در راستای نشر فرهنگ اسلامیمان برداشته باشیم
  • ورود به بخش دانلود

مقالات تذکره

  • در بخش مقالات تذکره تلاش خواهد شد افزون بر تولید مقاله یکی از قوی ترین آرشیوهای مقاله برای سایت های اسلامی ایجاد شود تا امکان دسترسی به حجم وسیعی از مقالات در کمترین زمان ممکن فراهم شود.
  • ورود به بخش مقالات
شما اینجا هستید: خانه مقالات ارکان اسلام روزه حکمت و فلسفه ی روزه