رمضان ماه تغییر

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 ماه رمضانتغییر و تحول در زندگی مایه نشاط و شادابی و حرکتی است که باعث تحریک قوه ابتکار و خلاقیت در فرد شده، هم روند زندگی او را روح می‫بخشد و هم باعث رشد جامعه و ایجاد واکنشی مثبت در اطرافیان می‫گردد. بر خلاف رکود و روتین ثابت که فرد در مسیر آن با گذشت زمان چون آب گودال جلبک زده می‫پوسد.


رمضان ارمغانی است الهی برای یک خانه تکانی جدی در فرد؛ تغییر در مفاهیم و نگرشها و ارزشها، تحریک روح انسان دوستی و همدردی با زیردستان و مستمندان، تجدید میثاق و عهد با قرآن و مبانی عقیدتی و اخلاقی و عبادی آن، شکستن غرور و خودپرستی و استبداد، و زنده کردن احساس بندگی و نیاز به خالق و آفریدگار ومالک کَون و مکان، ترتیب جدید برنامه روزمره زندگی از خواب و خوراک گرفته تا نماز و کار و تلاش، و خلاصه تغییر جامعه به یک مسجد بزرگ که افراد در صحن آن چون زنبورهای عسل آرام بدینسو و آنسو پریده با وزوز قرآنشان به کندوی ایمان جلال و جمال ویژه‫ای می‫بخشند.
در فضای رمضان هر فرد به خود محک می‫زند که آیا واقعا خوشبخت و با سعادت است؟ آیا از وضع خودش راضی است و به آرزوهایش دست یافته، یا میدانی برای بهتر شدن و به درجه بالاتر رسیدن هنوز وجود دارد؟
در فضای رمضان هر شخص درمی‫یابد که گام اول تغییر شناختن و تشخیص درست واقعیتهاست. در سایه ملکوتی رمضان و زنده شدن حس ضعف و ناتوانی هر فرد از خود می‫پرسد که پس از رفتنم از این دنیای فانی چه بر جای خواهم نهاد؟ آیا مصدر نام نیک و سرچشمه دعا یا اجر و پاداشی برای خود ساخته‫ام؛ صدقه جاریه‫ای بر جای گذاشته‫ام، یا که علم و دانشی در سینه‫های کتابها و شاگردان کاشته‫ام، یا فرزندان صالح و پارسایی تربیت کرده‫ام؟!
سعدیا مرد نکو نام نمیرد هرگز                  مرده آن است که نامش به نکویی نبرند.
تغییر یعنی انتقال از وضع فعلی به وضعی که آرزویش را داریم! و این همان اهرمی است که مبانی و ارزشهای عبادی رمضان؛ از ترک حلال و نیازهای فطری بشر، تغییر روتین زندگی، تربیت نفس بر صبر و شکیبایی در برابر گرسنگی و تشنگی، احساس به دیگران، اطاعت و فرمانبرداری بی‫چون و چرا از پروردگار، را تلاش دارد بدست روزه دارن بسپارد.
در اینجا به برخی از تغییر و تحولات ریشه‫ای که رمضان در فرد مؤمن بوجود می‫آورد اشاره می‫کنیم:
تغییر در افکار و اندیشه‫ها و باورها:
زندگی فرد اسیر مجموعه‫ای از باورهاست که جامعه به او تلقین کرده، فیلبانان برای رام کردن بچه فیل، با زنجیری که به گلوله‫ی سربی بسیار سنگینی وصل است پای او را می‫بندند. فیل کوچک بارها سعی می‫کند با کشیدن زنجیر خود را از اسارت رهایی بخشد، و در نهایت نا امید شده شکست را می‫پذیرد. با بزرگ شدن فیل فیلبانان آن گلوله سربی که دیگر برای فیل نیرومند چون پشه‫ای بیش نیست را به تخته چوبی سبک تغییر می‫دهند، و فیل همچنان بر این باوری که در کوچکی بدو تلقین شده بود گمان می‫برد توان حرکت دادن آنرا ندارد، و آرام و رام از جای خود حرکت نمی‫کند!
خداوند هر انسانی را بر ایمان و فطرت آفریده است. فرموده گهربار پیامبر اسلام – صلی الله علیه و سلم- است که « كل مولود يولد على الفطرة، فأبواه يهودانه أو ينصرانه أو يمجسانه». (هر نوزادی بر فطرت که همان ایمان و یکتاپرستی است متولد می‫شود، و این پدر و مادر – جامعه و اطرافیان – هستند که مسیر او را منحرف ساخته، او را به آتش پرستی یا يهوديت و یا مسیحیت می‫کشند!).
بیشترین باورها و اخلاقیات انسان در مراحل ابتدائی زندگی او بافته می‫شوند. از اینروست که کودکستان و مدرسه ابتدائی از اهمیت بسیار عمده‫ای در ساختار آینده جامعه برخوردار است. و باید جامعه و پدر و مادران به این مرحله از زندگی کودک توجه خاصی مبذول دارند.
رمضان ما را به انقلاب بر علیه باورهای وراثتی جامعه دعوت می‫کند. رمضان به ما می‫آموزاند که توان ترک حلال، و قدرت کنترل نیازهای حیاتی خود را داریم. و در ما قدرتهای پتانسیل بسیار نیرومندی نهفته است. و ما اگر بخواهیم و اراده کنیم می‫توانیم خود را بکلی عوض کرده، با تغییر دادن نحوه نگرش و دیدمان به واقعیتها و زندگی جهشی بزرگ در سلوک و رفتار و برنامه‫های خود بوجود آوریم.
رمضان به تغییر در باورها و اندیشه‫ها دعوت می‫کند. و بر اساس تغییر افکار و بالا رفتن سطح اندیشه و آگاهی، جامعه بسوی تمدن و پیشرفت و شکوفایی گامزن می‫گردد.
تغییر در مبانی ثابت جامعه:
برخی باورهای غلط از بس در جامعه تکرار شده، به مبانی و ارزشهای ثابتی تبدیل گشته‫اند. چون؛ عدم تمییز درست بین "قناعت و فقر"! و چون؛ ضرب المثل: "پایت را از گلیمت درازتر نکن"!
در مسیر انقلاب رمضانی اندیشه‫ها، مؤمن درک می‫کند که ایمان بکلی با فقر در تضاد است. و جنگ اسلام و فقر ازلی است.
ستونهای اساسی اسلام چون؛ زکات و حج تکیه بر وجود مال و ثروت دارد. و حتی نماز که نهایت بندگی و خاکساری است با زیبایی و زینت باید همراه باشد: «يَا بَنِي آدَمَ خُذُوا زِينَتَكُمْ عِندَ كُلِّ مَسْجِدٍ وَكُلُوا وَاشْرَ‌بُوا وَلَا تُسْرِ‌فُوا ۚ إِنَّهُ لَا يُحِبُّ الْمُسْرِ‌فِينَ »﴿الأعراف/٣١﴾{ای آدمیزادگان! در هر نماز گاه و عبادتگاهی، خود را  بیارائید، و بخورید و بنوشید ولی اسراف و زیاده‌روی مکنید که خداوند مسرفان و زیاده‌روی کنندگان را دوست نمی‌دارد.}
قناعت؛ فقر و ناداری نیست، قناعت یعنی شکر بر نعمت و چشم نداشتن به مال دیگران، و دینا پرستی و چشم خالی نبودن است:
چشم تنگ دنیا دوســـت را        /       یا قناعــت پر کند یا خاک گـــور
رمضان قناعت را در فرد تقویت می‫دهد. به ما می‫آموزد که با وجود داشتن اسراف نکنیم که اسراف کاران برادران شیاطینند:
«إِنَّ الْمُبَذِّرِ‌ينَ كَانُوا إِخْوَانَ الشَّيَاطِينِ ۖ وَكَانَ الشَّيْطَانُ لِرَ‌بِّهِ كَفُورً‌ا »﴿الإسرا/٢٧﴾{چرا كه اسرافكاران برادران شيطانها هستند، و شيطان همواره نسبت به پروردگارش ناسپاس بوده است.}
و ما را به همدردی با دیگران تشویق می‫کند. در مدرسه رمضان ما می‫آموزیم که با وجود ثروتمند و دارا بودن به خود و صحت خود رحم کنیم و جامعه و دیگران را هم ببینیم.
و به ما می‫آموزاند که گلیم هر فرد دنیایی است که خداوند او را برای آبادانی و عمرانی آن آفریده. تا می‫تواند باید پایش را دراز کند. و با تلاش و کوشش در بالا بردن سطح خود و جامعه سهیم شود.
تغییر در بها و ارزش وقت:
زندگی عبارت است از ثانیه‫ها و دقیقه‫ها و ساعتهایی که در کنار هم چیده شده‫اند، چون یک ساعت از زندگی بگذرد یعنی اینکه شما ساعتی به مرگ و نهایت زندگیت نزدیکتر شده‫ای. این ضرب المثل که "وقت طلاست!" گر چه می‫خواهد ارزش وقت را به نمایش بگذارد ولی در حقیقت ارزش آنرا پایین آورده، وقت یعنی زندگی و رفتن آن هرگز بازگشتی نخواهد داشت در حالیکه طلا فلزی است با ارزش که اگر ضایع شود می‫توان آنرا بدست آورد.
اندیشمندان به اهمیت وقت پی برده درباره آن هزارها کتاب به رشته تحریر درآورده‫اند! اما تأثیر آنها بر جامعه بسیار ناچیز بوده است.
پیامبر اکرم – صلی الله علیه و سلم – با زندگی عملی خود که خداوند آنرا سرمشق و الگوی مؤمنان قرار داده، برنامه تطبیقی قابل اجرایی را به عنوان مثال برای بشریت تقدیم داشتند:
«لَّقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَ‌سُولِ اللَّـهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِّمَن كَانَ يَرْ‌جُو اللَّـهَ وَالْيَوْمَ الْآخِرَ‌ وَذَكَرَ‌ اللَّـهَ كَثِيرً‌ا»﴿الأحزاب/٢١﴾
{قطعاً براى شما در [اقتدا به‌] رسول خدا سرمشقى نيكوست: براى آن كس كه به خدا و روز قیامت اميد دارد و خدا را فراوان ياد مى‌كند. }
سرنوشت پیامبر نیز در عملی بودن زندگی اوست. دعوتی که با تنی تنها در غاری گمنام بر بلندای کوهی پرت آغاز شد و اکنون به سقف دو میلیارد رسیده!
قوت اسلام نیز در منطقی و عقلانیتش است، هر چیز قابلیت نقاش و بحث و کنکاوش را دارد. تسلیم شدن فقط در مقابل دلیل و برهان است! دینی که با تقلید و باورهای تراکمی در ستیز بوده، بر مقلدان خرده می‫گیرد:
«بَلْ قَالُوا إِنَّا وَجَدْنَا آبَاءَنَا عَلَىٰ أُمَّةٍ وَإِنَّا عَلَىٰ آثَارِ‌هِم مُّهْتَدُونَ» ﴿الزخرف/٢٢﴾ {بلکه ایشان می‌گویند: ما پدران و نیاکان خود را بر آئینی یافته‌ایم و ما نیز بر پی آنان می‌رویم (و راه بت‌پرستی را در پیش می‌گیریم).}
رمضان گوشه‫ای از برنامه عملی پیامبر خداست که اهمیت وقت را بیش از پیش به مؤمنان گوشزد می‫کند. بین خوردن افطاری و رسیدن به نماز جماعت دقایقی بیش نیست. در ظرف همین چند دقیقه مؤمن چون سربازی در پادگان افطار کرده فورا خود را به نماز مغرب می‫رساند. از مغرب تا عشاء  و نماز تراویح برای آماده شدن برای نماز وقت کوتاهی است. پس از تراویح مؤمن خسته از کار و تلاش روز و عبادت شب چند ساعتی بیش تا وقت سحر برای استراحت ندارد. تا چشمش بخواب می‫رود باید برای نماز شب و صرف سحری بپاخیزد. پس از سحری دوان دوان خود را به مسجد برای نماز فجر می‫رساند. و پس از فجر تا رفتن به سرکار تنها وقتی است برای تلاوت قرآن و دعاهای صبح و نماز ضحی ( اشراق).. گویا جهان به پادگانی آموزشی و تربیتی تبدیل گشته و مؤمنان سربازان مطیع و فرمانبرداری هستند که هر یک ثانیه از وقت برایشان بسیار با ارزش است و از دست دادن آن باعث بار دوچندان در برنامه بعدی خواهد شد!
تغییر در شناخت خود:
رمضان قدرت اعتماد به نفس و ایمان به قدرتهای پتانسیلی که خداوند در هر انسانی نهاده را در مؤمن بالا می‫برد. روزه‫دار در یک آن احساس می‫کند که چه نیرو و قدرتهایی در توان اوست. او بدور از اهرمهای خارجی بسادگی خود را کنترل می‫کند. مؤمنی که توان حرام کردن نیازهای زندگی و حلال را بر خود دارد بسادگی می‫تواند خود را از غل و زنجیر سلوکیات زشت و زننده‫ای چون چغلی و غیبت و چشم‫چرانی و دروغ و عادتهای مضری چون سیگار کشیدن و اعتیادهای گوناگون آزاد گرداند.
روزه‫دار احساس خودی می‫کند، احساس می‫کند که آزاد و رها از همه قید و بندهای خارجی است و توان مقابله با هر آنچه از خارج بدو تزریق می‫شود را دارد. درمی‫یابد که آزادی و احترام و شخصیت او بدست خود اوست. و ذلت و خواری و رسوایی نیز از دست آورده‫های خود فرد است.
تغییر در رفتارو روابط:
در توان ما نیست که سلوک و رفتار و اخلاق دیگران را تغییر دهیم. چرا که تغییر تحولی است که از درون انسان برمی‫خیزد. رمضان این فضا را برای هر فرد بوجود می‫آورد که به سادگی توان تغییر در سلوکیات و روابط خود را داشته باشد.
رمضان قدرت واکنش منفی در مقابل سلوکیات زشت دیگران را از ما سلب می‫کند. از فرامین گهربار پیامبر به روزه داران است:«فإن سابك أحد أو جهل عليك فقل إني صائم، إني صائم»! {اگر کسی به شما دشنام و ناسزا گفت، یا با شما گلاویز شد، بگو من روزه دارم! من روزه دارم!}
لقمان حکیم را گفتند: ادب از که آموختی؟ گفت از بی ادبان... هر چه از ایشان در نظرم ناپسند آمد از فعل آن پرهیز کردم.
با دستور و فرمان دادن شما می‫توانید زیردستانی منافق تربیت کنید که در ظاهر تابع فرمانند ولی در درونشان آتش انقلابی بر علیه شما شعله‫ور است! اما با اخلاق و رفتارتان اطرافیان و زیردستان را به شیفته‫ها و والهان و پیروانی راستین تبدیل می‫کنید که حاضرند در راه شما افسانه‫های فداکاری به نمایش بگذارند!
حضرت انس بن مالک می‫فرمودند: من ده سال به رسول الله – صلی الله علیه و سلم – خدمت کردم. هرگز برای کاری که کرده بودم به من نگفتند چرا چنین کاری کرده‫ای؟! و هرگز اگر از کاری سرباز می‫زدم به من نمی‫گفتند چرا اینکار را نکرده‫ای؟!
این اخلاق و رفتار آن پرورده آفریدگار و پیک رستگاری – جانم فدایش – بود که پیروانش را چنان شیفته او ساخته که تا بروز قیامت در دفاع از او جان نثار می‫کنند!
بازنگری اخلاقیات اجتماعی:
سنگ بنیاد بسیاری از باورهای اجتماعی رائج در جامعه‫های ما کج نهاده شده است. 30 درصد ازدواجها در 5 سال اول به طلاق می‫کشد؟!
چرا که جوان به زیبایی دختر چشم دوخته بود، و با دیدن زیباترها شعله‫های آن آتش محبت دروغین خاموش می‫شوند. چشمان دختر هم به حبیب پسر بود که حالا احساس می‫کند چشمش پر نمی‫شود!
و سایر توصیات اشتباهی که جامعه و اطرافیان به خورد دو زوج جوان می‫دهند: کنترل مستبدانه خانه با مرد، دخالتهای بی‫جای مرد در خانه، موی دماغ شدن زن در کار شوهر!.. همه این باورهای غلط روابط اجتماعی غلطی ببار می‫آورد.
رمضان با یک جهش قلبها را شستشو داده، بهمدیگر نزدیکتر می‫سازد. و به ما محک می‫زند که به فکر تغییر و بازسازی خودمان باشیم! رمضان با مسئولیتهای جدید خود به ما نحوه نگرش جدید به زندگی و مسئولیتهایمان، و شیوه جدیدی برای برنامه‫ریزی می‫آموزد. در سایه تغییر شیوه زندگی رمضانی ما درک می‫کنیم که توان مسئولیتهای جدید و تغییر شکل و شمایل و قیافه زندگی خود را داریم.
کسی که ازدواج می‫کند باید دریابد که یک پله به جلو رفته و باید؛ روابط اجتماعی و خانوادگی، دوستان، رفتار و سلوکهای فردی و گروهیش بکلی دستخوش تغییر و ساختار جدیدی شود.
خانمی که از شوهرش شکایت دارد که وقتش را با ورق بازی و با سرگرم شدن با دوستانش ضایع کرده مرد خانه نیست!.. شوهری که از گرم گرفتن خانمش با دخترهای بیکار و وراجی کردن و دید و بازدیدهای فتنه افروز غیبت و چغلی و یک کلاغ چهل کلاغ سازی او به تنگ آمده!.. باید درک کنند که دیگر دختر پسر دیروزی نیستند. حالا شده‫اند: خانم و آقا.. باید نحوه نگرششان به جامعه و سلوک و رفتارشان را به نحو دیگری سازماندهی کنند.
و چون سکوت خانه با گریه فرزندی رونق می‫گیرد، باز باید یک مرحله دیگر از تغییر فضای خانه را در برگیرد.
همچنین سایر سلوکیات و رفتارهای اجتماعی فرد در رمضان فرصت باروری و رشد پیدا می‫کنند.
اراده و عزم آفرینی...
گمان مبرید تغییر کار ساده‫ای است!..
ایجاد تغییر و تحولات چه در سطح زندگی فردی و سلوک شخصی و چه در سطح زندگی اجتماعی و گروهی بسیار دشوار و مشکل است. و دشوارترین نقطه آن نیز در ایجاد اراده و قدرت تصمیم گیری و عزم در فرد است!
انسان موجودی است که خداوند متعال بر او منت نهاده قدرتهای خارق العاده‫ای به او داده که هیچ چیز برایش نمی‫تواند مستحیل باشد! همین موجود دو پا قلب آسمانها را شکافته بالای ستارگان گام می‫زند!..
رمضان قدرت اراده و عزیمت را در فرد بوجود آورده به او می‫گوید:
 تصمیم جدی + تلاش جدی = تغییر!
وجدان هر فردی که در منجلاب پستی و زشتی گرفتار است به سختی در رنج و عذاب است. یک سیگاری هرگز از وضع و حالش راضی نیست. یک معتاد به عادتهای زشت از وضع خودش رنج می‫برد! تنها ضعف و سستی اراده و فقدان عزم و حرکت باعث شده او همچنان ذلت و خواری و پستی و عذاب وجدان را تحمل کند!..
چرا باید به فکر تغییر بود؟!..
جامعه و افراد با بسیاری از بیماریها و سلوکیات فردی و مشکلات اجتماعی و فردی دست به گریبانند که تغییر تنها راه علاج آنهاست، اگر از قدری شعور و آگاهی برخوردار باشند درمی‫یابند که رمضان ارمغانی است الهی که به کمک آنها آمده است.
1-    شعور به نا امیدی:
یأس و نا امیدی زهر هلاهلی است که فرد را بکلی از بین می‫برد، چرا که انسان ناامید هرگز به فکر تغیر نمی‫افتد. نا امیدی از آینده، از سلوک و رفتارهای بچه‫ها، از همسر و خانه و خانواده و خویشان، از وضعیت کار و زندگی و..
رمضان با ترفندهای گوناگونی امید را در کالبد روزه داران زنده می‫کند. و چون هدیه آفریدگار و ماه سخاوت بی‫انتهای او می‫آید تا به فرد بگوید؛
-          رمضان کفاره گناهان و لغزشها و اشتباهات یک سال پیش توست. پس امیداور باش...
«... ورمضان إلى رمضان كفارة لما بينهما »
-          «مَنْ قَامَ رَمَضَانَ إِيمَانًا وَاحْتِسَابًا غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ » هر کس برای رسیدن به رضایت الهی کمر عبادت در رمضان بست خداوند هر آنچه از او سر زده را می‫آمرزد!
-          «مَنْ صَامَ رَمَضَانَ إِيمَانًا وَاحْتِسَابًا غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ » هر کس تنها برای دست یافتن به خشنودی الهی و رضایت او در رمضان روزه گرفت خداوند از همه اشتباهات و گناهانی که از او سر زده چشم پوشی می‫کند!
-          یک شب در رمضان که همان شب قدر باشد از هزار ماه بیشتر است.
«بِّسْمِ اللَّـهِ الرَّ‌حْمَـٰنِ الرَّ‌حِيمِ * إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ‌ ﴿١﴾ وَمَا أَدْرَ‌اكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ‌ ﴿٢﴾ لَيْلَةُ الْقَدْرِ‌ خَيْرٌ‌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ‌ ﴿٣﴾ تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّ‌وحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَ‌بِّهِم مِّن كُلِّ أَمْرٍ‌ ﴿٤﴾ سَلَامٌ هِيَ حَتَّىٰ مَطْلَعِ الْفَجْرِ‌ ﴿٥﴾»
{ما قرآن را در شب با ارزش «لیلةالقدر» فرو فرستاده‌ایم. (۱) تو چه می‌دانی شب قدر کدام است (و چه اندازه عظیم است؟) (۲) شب قدر شبی است که از هزار ماه بهتر است. (۳) فرشتگان و جبرئیل در آن شب با اجازه‌ی پروردگارشان، پیاپی (به کره‌ی زمین و به سوی پرستشگران و عبادت کنندگان شب زنده‌دار) می‌آیند برای هرگونه کاری (که بدان یزدان سبحان دستور داده باشد). (۴) آن شب، شب سلامت و رحمت (و درود فرشتگان بر مؤمنان شب زنده‌دار) است تا طلوع صبح. (۵)}
 
در این شب قدر و منزلت خود را در دربار الهی رقم بزن. چرا که «مِنْ قَامَ لَيْلَةَ الْقَدْرِ إِيمَانًا وَاحْتِسَابًا ، غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ» فردی که برای کسب رضایت و خشنودی پروردگارش این شب را با عبادت زنده نگه دارد خداوند از همه لغزشهایش درمی‫گذرد.
رمضان به فرد مؤمن می‫گوید که تو بنده خدایی هستی که رحمت و کرم و سخاوت و بخشایش و جود او را دری نیست. و اقیانوس لطف و مهربانی و خوبیهای او را ساحلی نیست:
بازآ بازآ هر آنچه هستی بازآ         گر کافر و گبر و بت‌پرستی بازآ
این درگه ما درگه نومیدی نیست         صد بار اگر توبه شکستی بازآ
 
2-    احساس نگرانی و استرس:
تکرار روتین زندگی؛ کار، خورد و خواب، باعث می‫شود با مرور زمان فرد احساس خستگی و بیهودگی کند. احساس تنهایی، گنگ بودن زندگی و ناپیدا بودن آینده باعث می‫شود فرد به حالتی از استرس روانی و اضطراب و نگرانی مستمر دچار شود. این فرد که همیشه در افکار و تخیلات منفی سیر می‫کند نیاز به یک انقلاب دروانی و تغییر و تحول در برنامه زندگیش دارد. رمضان با تشکیل پادگان ایمانی با برنامه‫ای کاملا مغایر با روتین زندگی چنین فرصتی را مهیا می‫سازد. یک ماه تمام؛ برنامه‫ای زنده و پر حرکت، کافی است تا برنامه زندگی شخص را تغییر داده، توان تغییر پذیری را در او رشد دهد. فردی که رمضان را بخوبی درک کند با شخصیت و ماهیت و روحیه و امیدی کاملا جدید وارد صحنه زندگی پس از رمضان می‫گردد.
3-    تراکم مشکلات:
برخی از افراد تنها مشکلات را در زندگی می‫بینند؛ مشکلات بچه‫ها، جامعه، همسایه‫ها، دوستان، بیماری و خلاصه بارهای مشکلات بر شانه او سنگینی می‫کند. البته باید توجه داشت فردی که مشکلاتش زیاد است معنایش این است که اسلوب و روشش در حل مشکلات اشتباه است. باید شیوه تقلیدی حل مشکلاتش را تغییر دهد. و از آنجا که تغییر پذیری در فرد بسیار مشکل است رمضان با تغییرات فعلی در زندگی او این روحیه را در او تقویت می‫کند، و او را با قدرتهای ذاتی‫اش در برخورد با واقعیتها آشنا می‫سازد.
4-    تکرار مداوم شکست:
با وجود اینکه شکست گامی است بسوی رسیدن به موفقیت، نباید فراموش کرد شکستهای پیاپی دلیلی است بر مدیریت نادرست زندگی. در اینگونه موارد باید روش زندگی را تغییر داد. برخی بخود تلقین می‫کنند که؛ من اینطوریم! شخصیت من این است!.. این برداشت اشتباهی است که افراد به باور خود سپرده‫اند. هر فرد قدرت اسفنجی در شخصیت خود دارد. برخورد شما با پدر و مادرت غیر از تعامل و رفتارتان با بچه دو ساله خود و غیر از رفتارتان با بچه بالغ خود، و غیر از برخوردتان با رئیس کارتان و متفاوت با شیوه سلوکتان با دکاندار سر کوچه است...
شخصیت انسان قابلیت انعطاف پذیری تا بی‫نهایتها را داراست. تنها نیاز است از اوهام و خیالات این باورهای نادرست خود را نجات دهد..
رمضان با وجود روحانیتش اراده عزم و انعطاف پذیری و تغییر ساختاری را در فرد بوجود آورده افق سازندگی را برویش باز می‫کند. با این روحیه جدید فرد می‫تواند شکستهای پیاپی را به موفقیتهای مداوم تبدیل گرداند! و با برداشت اینکه در زندگی شکست وجود ندارد، آنچه هست کسب مهارتهای لازم است برای رسیدن به هدف، چهره زندگی برایش بسیار دلنشین‫تر می‫شود.
5-    کم تولیدی!
یک فرد هدفمند هر چندگاهی باید از خود بپرسد: چه به جامه تقدیم داشته؟ چه چیزی بوجود آورده؟ اگر مهندس یا پزشک یا متخصص در هر زمینه‫ای است چه اختراع وابتکاری تقدیم داشته؟ چه تغییر و تحولاتی در نحوه رشد تولید و انتاج در زمینه کاری و فعالیت خودش بوجود آورده؟ عالم و دانشمند چند کتاب بیادگار نهاده؟
نوآوریهای زن خانه‫دار و مادر در اداره خانه و تربیت فرزندان چیست؟ خواهر یا برادر در زمینه تربیت همدیگر، بالا بردن سطح فهم و درایت یکدیگر و خانواده و اطرافیان و دوستان و همکلاسیها چه نقشی داشته‫اند؟ و ...
یکی از عمده‫ترین اسباب ضعف انتاج روتین زندگی است که رمضان این روتین را بهم می‫زند!
6-    آرزوی مرگ!..
انسانی که هدف از آفریشن خود را درک نکرده، رابطه‫اش با خالق و پروردگارش بکلی گسسته باشد، ارزش زندگی را نمی‫فهمد، وجود خود را پوچ و بیهوده احساس کرده آرزوی مرگ می‫کند!
در حالیکه زندگی بسیار با ارزش و گرانبهاست. زندگی را همین بس که مزرعه ساختار قیامت است. زیر بنای قصرهای ابدی سعادت و خوشبختی بهشت در زندگی دنیا گذاشته خواهد شد. پارسایان همیشه دعا می‫کردند: «اللهم إني اسألك الشهادة بعد طول عمر و حسن عمل» {بارالها مرا شهادت ارزانی دار، پس از عمری طولانی و کرداری نیک!}
آورده‫اند که برخی از صحابه به حال دوستانشان که سالها پیش شهید شده بودند رشک می‫بردند. پیامبر اکرم – صلی الله علیه و سلم – این مفهوم را برای آنها تصحیح کرده به ثواب وارزش عبادتها و کارهای نیکی که آنها فرصت انجام آنرا پس از دوستانشان، یافته‫اند یادآور شد. رسول اکرم – صلی الله علیه و سلم – از تمنای مرگ داشتن در هر ظرفی منع فرموده‫اند. و اگر کسی چنان عرصه زندگی برویش تنگ شد که مرگ را بر زندگی ترجیح داد تنها حق دارد چنین دعا کند: « اللَّهُمَّ أَحْيِنِي مَا كَانَتِ الْحَيَاةُ خَيْرًا لِي ، وَتَوَفَّنِي إِذَا كَانَتِ الْوَفَاةُ خَيْرًا لِي» {بار الها! تا زندگی برای من خیر و نیکی است مرا زنده نگه دار، و چون مرگ برایم بهتر بود مرا بمیران}.
باید دانست که هرگز نمی‫توان با عقلی که مشکلات را ساخته آنها را حل کرد. باید عقل و نحوه فکر کردن و برداشتمان را تغییر دهیم.
همه افراد جامعه بطور مداوم نیاز به تغییر دارند؛ تغییر در دیدمان از زندگی، بالا بردن سطح زندگی و عقل و اندیشه، تغییر در باورهای موروثی، تغییر در نفسیات و مشاعر و احساسات، تغییر در محیط خانه، خانواده، و جامعه. و رمضان ما را بسوی تغییر دعوت می‫کند.
شایسته نیست در جهانی که همواره دستخوش تغییر و تحولات است، و در کنار دنیایی که در حال پیشرفت مداوم است، ما در پیچ و خم یک کوچه تنگ خود را گم کنیم! این عقب ماندگی در حقیقت مشکل اسلام نیست، مشکل مسلمانی ماست!
دین ما دین تغییر و ساختار و دعوت به پیشرفت و تطور و تمدن سازی است.
در رمضان ما باید به فکر تغییر ریشه‫ای در خود باشیم تا بتوانیم با سرعتی تندتر از سرعت غرب حرکت کرده در تکنولوژی به آنها برسیم.
«ذَٰلِكَ بِأَنَّ اللَّـهَ لَمْ يَكُ مُغَيِّرً‌ا نِّعْمَةً أَنْعَمَهَا عَلَىٰ قَوْمٍ حَتَّىٰ يُغَيِّرُ‌وا مَا بِأَنفُسِهِمْ ۙ وَأَنَّ اللَّـهَ سَمِيعٌ عَلِيمٌ»﴿الأنفال/٥٣﴾ {این بدان خاطر است که خداوند هیچ نعمتی را که به گروهی داده است تغییر نمی‌دهد مگر این که آنان حال خود را تغییر دهند (و دیگر شایستگی نعمت خدا را نداشته باشند و بلکه سزاوار نقمت گردند) و بیگمان خداوند شنوای (اقوال و) آگاه (از افعال مردمان) است.}
«...إِنَّ اللَّـهَ لَا يُغَيِّرُ‌ مَا بِقَوْمٍ حَتَّىٰ يُغَيِّرُ‌وا مَا بِأَنفُسِهِمْ ... »﴿الرعد/١١﴾
{...خداوند حال و وضع هیچ قوم و ملّتی را تغییر نمی‌دهد (و ایشان را از بدبختی به خوشبختی، از نادانی به دانائی، از ذلّت به عزّت، از نوکری به سروری، و ... و بالعکس نمی‌کشاند) مگر این که آنان احوال خود را تغییر دهند،...}
 


این مطلب را به اشتراک بگذار

اضافه کردن نظر

در متن نظرات خود از هرگونه توهین به دیگران خودداری کرده و صرفا نظر خود را مرقوم بفرمایید.


کد امنیتی
تازه کردن

آخرین نظرات

آخرین پیامک ها

شبی با قرآن(1393/08/22) 1393-08-22 - سلام خدا بر شما * و در زمین کوههای...
شبی با قرآن(1393/08/15) 1393-08-15 - سلام اسلام دین صلح است *اي كساني ...
شبی با قرآن(1393/08/08) 1393-08-08 - سلام *اميد است پروردگارتان ( بعد ...

ورود نویسندگان

شبی با قرآن

  • در بخش شبی با قرآن تذکره پیامک های ارسالی هر هفته به همراه تفسیر آیات هفته ، همزمان با ارسال پیامک ها قرار داده خواهد شد تا بدین سان امکان دسترسی به پیامک ها از طیق اینترنت نیز فراهم شود.
  • پیامک های هفتگی

بخش اخبار

  • در بخش اخبار تذکره تلاش خواهد شد تا جدیدترین اخبار و رویدادهای جهان اسلام به سمع و نظر خوانندگان گرامی برسد.
  • ورود به بخش اخبار

بخش دانلود

  • در بخش دانلود تذکره تلاش خواهد شد تا امکان دانلود و مشاهده ی آنلاین انواع فایل های صوتی و تصویری و کتاب و نرم افزار اسلامی فراهم شود تا بدین گونه قدمی در راستای نشر فرهنگ اسلامیمان برداشته باشیم
  • ورود به بخش دانلود

مقالات تذکره

  • در بخش مقالات تذکره تلاش خواهد شد افزون بر تولید مقاله یکی از قوی ترین آرشیوهای مقاله برای سایت های اسلامی ایجاد شود تا امکان دسترسی به حجم وسیعی از مقالات در کمترین زمان ممکن فراهم شود.
  • ورود به بخش مقالات
شما اینجا هستید: خانه مقالات ارکان اسلام روزه رمضان ماه تغییر