مسجد مشتاق توست

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

{(((بُيُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَنْ تُرْفَعَ وَيُذْكَرَ فِيهَا اسْمُهُ يُسَبِّحُ لَهُ فِيهَا بِالْغُدُوِّ وَالْآَصَالِ (36) رِجَالٌ لَا تُلْهِيهِمْ تِجَارَةٌ وَلَا بَيْعٌ عَنْ ذِكْرِ اللَّهِ وَإِقَامِ الصَّلَاةِ وَإِيتَاءِ الزَّكَاةِ يَخَافُونَ يَوْمًا تَتَقَلَّبُ فِيهِ الْقُلُوبُ وَالْأَبْصَارُ (37) لِيَجْزِيَهُمُ اللَّهُ أَحْسَنَ مَا عَمِلُوا وَيَزِيدَهُمْ مِنْ فَضْلِهِ وَاللَّهُ يَرْزُقُ مَنْ يَشَاءُ بِغَيْرِ حِسَابٍ ((((} [النور: 36 - 38]

مسجد

 

«در خانه هايى كه خدا رخصت داده كه [قدر و منزلت] آنها رفعت يابد و نامش در آنها ياد شود در آن [خانه] ها هر بامداد و شامگاه او را نيايش مى كنند * مردانى كه تجارت و داد و ستدى آنان را از ياد خدا و برپا داشتن نماز و دادن زكات به خود مشغول نمى دارد و از روزى كه دلها و ديده ها در آن زير و رو مى شود مى هراسند. تا خداوند آنان را به بهترين اعمالي که انجام داده اند پاداش دهد، و از فضل خود بر پاداششان بيفزايد؛ و خداوند به هر کس بخواهد بي حساب روزي مي دهد»


اي برادر بزرگوار!

اي کسي که به مسجد پشت مي کني و اسارت خود را در حضور در گلستان مسجد مي بيني هر بار که کلمات اذان را مي شنوي، اعراض و بي توجهي مي کني و به گوشه و پناه مي شتابي و طنين اذان را که در گستره ي آسمان افکنده مي شود "بشتابيد به سوي نماز  بشتابيد به سوي نماز" تنها براي پندگيرندگان مي داني!!

مسجد مشتاق توست

... آرزوي حضور تو را دارد تا آبادش سازي ... تا مايه ي خير خود گردي ... همچنان پنج بار در روز تو را مي خواند ... با ندايي که از خير و برکت سرشار است ... تا شايد دعوتش را اجابت کني ... و خلوتش را با خير حضورت آباد سازي

{(((((((((((((أَجِيبُوا دَاعِيَ اللَّهِ وَآَمِنُوا بِهِ يَغْفِرْ لَكُمْ مِنْ ذُنُوبِكُمْ وَيُجِرْكُمْ مِنْ عَذَابٍ أَلِيمٍ (31) وَمَنْ لَا يُجِبْ دَاعِيَ اللَّهِ فَلَيْسَ بِمُعْجِزٍ فِي الْأَرْضِ وَلَيْسَ لَهُ مِنْ دُونِهِ أَوْلِيَاءُ أُولَئِكَ فِي ضَلَالٍ مُبِينٍ ((((} (الأحقاف: 31 و 32)

«اى قوم ما! دعوت كننده ي خدا را پاسخ [مثبت] دهيد و به او ايمان آوريد تا [خدا] برخى از گناهانتان را بر شما ببخشايد و از عذابى پر درد پناهتان دهد*و كسى كه دعوت كننده ي خدا را اجابت نكند در زمين درمانده كننده [خدا] نيست و در برابر او دوستانى ندارد آنان در گمراهى آشكارىند».

برادر! ندايش را اجابت کن و هوس را پشت سر بگذار، و در گوشه اي از آن رحل اقامت بيفکن و به خود رجوع کن صفاي دلها در گرو آباد کردن آن است. هيچ سينه اي در گستره ي مسجد تنگ نمي شود. (هيچ کسي در آن ملول و دل آزرده نمي گردد) گلستان مسجد به نور هدايت درخشان است و هر بنده ي يکتاپرستي را مشمول رحمت خود مي کند.

فضيلت رفتن به مسجد

برادر اگر بداني وقتي به مسجد نمي روي چه فضيلتي را از دست مي دهي ... از تأسف و حسرت انگشت به دهان مي گزي

کسي که براي ياد خدا به خانه ي او مي رود، ببين چه ميوه هاي تازه اي از آن بر مي چيند:

1ـ منزلگاه هاي بهشتي نصيبش مي شود:

اگر به تو بگويند که هرگاه به فلان جا بروي، جايزه اي دنيوي نصيبت مي گردد اگر هم دور باشد به سوي آنجا مي شتابي و تلاش بسياري مي کني تا بدانجا برسي ... خودت را به زحمت مي اندازي ... بر ناتواني ات غلبه مي کني ... و همچون مبارزي که به ميدان جنگ مي شتابد، به سوي آنجا شتاب مي کني ... حال که رفتن تو به مسجد آسانتر ... و اجر و ثوابش بزرگتر و فراوان تر است چه مي کني؟!!

بهتر نيست که دامن به کمر بزني  و آماده و حاضر به يراق باشي؟

 

از ابو هريره - رضي الله عنه - نقل است که رسول خدا - صلى الله عليه وسلم - فرمود: هر که به مسجد رفت و آمد کند، به همان اندازه اي که رفت و آمد مي کند خدا براي او در بهشت، منزلگاهي فراهم مي کند. (روايت بخاري و مسلم)

 

اين پاداشي است که بالاتر از آن نيست و ثوابي است که سزاوار تحسين است!

منزلگاهي جاودانه در بهشت هاي برين اگر در زيبايي اش انديشه کني ... و زينتش را به چشم ببيني ... و منظره ي آن را نظاره کني ... و جلوه ي آن را به تماشا بنشيني ... و از وسايل و اسباب ... و جمال و نيکويي آن آگاه شوي، سخت متحير و سرگشته خواهي شد!! و گرانبهاترين سرمايه هاي خود را براي رسيدن به آن صرف مي کني رسيدن به آن دشوار نيست بلکه يک رفت و يک آمد است ... پياده روي و گردش است ... گامهاي ثابتي است که براي آبادسازي خانه ي خدا ... و براي درخواست زکات جان و صفاي احساس ... به وسيله ي ذکر و ياد خدا، بر مي داري. واقعاً که بهترين رستگاري است ... وقتي که مؤذن اذان مي گويد: "بشتابيد به سوي نماز، بشتابيد به سوي رستگاري" ... حتي اگر تنها رستگاري همان منزلگاه نيکو در بهشت برين باشد، باز هم رفتن به مسجد قابل توجه و اهتمام بود ... چرا که نه؟ در حاليکه فضايل آن فراوان و فوايدش بي شمار است!

برادر! اگر خواستي واقعاً زمان را غنيمت بشماري، بهترين زمان آن وقتي است که به سوي رستگاري مي شتابي.

نماز صبح را بخوان، خدا را صدا بزن و در تنگ غروب، شب زنده داري را غنيمت بشمار.

تا پاداش و حسنات حقيقي را نصيب بري و در بهشت برين الهي جاي گيري.

2 ـ پوشاندن گناهان:

هر قدمي که بر مي داري، خدا به وسيله ي آن گناهانت را مي ريزد و تو را به درجاتي بالا خواهد برد. رسول خدا - صلى الله عليه وسلم - در اين زمينه مي فرمايد: هرگاه بنده ي مسلمان ـ يا مؤمن ـ وضو بگيرد و صورتش را بشويد، هر گناهي که با چشمان خود مرتکب شده باشد با آب يا آخرين قطره ي آب از صورتش خارج مي شود، و هرگاه دستانش را بشويد، هر گناهي را که با دستانش انجام داده باشد، با آب يا آخرين قطره ي آب، از دستانش خارج مي شود، تا آنکه از گناه پاک گردد. (روايت مسلم)

هرگاه به مسجد مي روي، گامهايت را کوتاه کن تا شايد با اين گامها، گناهانت آمرزيده شوند.

به سوي مسجد قدم بر مي داري در حاليکه مايه ي تقرب تو به خداست و جايگاه تو را به درجات تقوي و بهشت بالا مي برد.

برادر به ياد داشته باش که همه مردم گام بر مي دارند ... ولي گام تو به سوي مسجد، نزد خداوند سبحان، جايگاه والايي دارد ... و گامي است براي ذکر و ياد خدا ... قدمي براي پاسخ به نداي او ... استجابت اوامر او ... رغبت به فضل او .. خوف از شدت او ... و علاقه به ذات و صفات اوست.

از اينجا در مي يابيم پاداش از جنس عمل است و هر چه گام بر داري، به فضل و جود خدا اميدوار خواهي شد ... چرا که خداوند سبحان، گامهاي تو را مايه ي پوشاندن گناه هايت قرار مي دهد تا با آمرزش آنها به اميد خود دست يابي و از رستگاران باشي.

رسول خدا - صلى الله عليه وسلم - هم به عبادت خدا از طريق گام برداشتن به سوي مساجد فرا مي خوانَد و مي فرمايد: شما را از آنچه خدا به وسيله ي آن گناهان را مي ريزد و به درجات والا مي رساند خبر دهم؟ گفتند: بله اي رسول خدا! فرمود: وضو گرفتن هنگام انجام امور ناپسند، رفت و آمد بسيار به مساجد و انتظار نماز را پس از هر نماز کشيدن. به اين ريسمان چنگ بزنيد. به اين ريسمان چنگ بزنيد. (روايت مسلم)

اين مايه ي خسران و بي توجهي و حسرت بزرگي است ... که مسلمان نداي رستگاري را که او را صدا مي زند بشنود ... و از عظمت و والايي گام برداشتن خود ... و از ثواب و خشنودي خدا در صورتي به سويش بيايد خبر داشته باشد ... سپس از آن روي بگرداند و دنباله رو هوس خويش شود  اين عبادت آشکاري در لحظات اندکي است ... که نه مايه ي زيان در معامله اي مي شود و نه لذتي را از بين مي برد ... بلکه خود، لحظاتي است مملوء از لذت و سعادت!

چه زيانکار کسي که اين لحظات را به متاع اندکي بفروشد و از آنها روي گردان شود ... و در خانه خود سرگرم ... يا به معاملات خود مشغول ... يا در اتومبيل خود مسرور و خوشحال ... يا در محرمات غرق ... يا به دنبال تماشاي فيلم و سريال ... و يا رقص و آواز باشد ...

چه رستگار کسي که اين لحظات را بر ساير اعمالش ترجيح دهد

... و آنها را جزء والاترين آرزوهاي خود بداند ... پس با آرامش و سکون به سوي مسجد گام بردارد تا رضاي خدا و سراي آخرت را طلب کند ... و آب وضو، سرد و سلامت بر چهره و دست ها و پاهايش جاري شود ... و پوست او را شاداب گرداند ... احساس خود را تسکين دهد و جان خود را تهذيب کند ... و وقتي به خانه ي خدا مي رسد جز اطمينان و آرامش در قلبش نيست که او را براي خاکساري در برابر خالق هستي آماده گردانده است!!

از پيامبر - صلى الله عليه وسلم - نقل است: هر که در خانه ي خود پاکي ورزد سپس به يکي از خانه هاي خدا رهسپار شود، تا يکي از واجبات خدا را به جاي آورد، گامهايش يکي گناه را پاک مي کند و ديگري مقام او را بالا مي برد. (روايت مسلم)

3ـ کسب حسنات:

برادر: مي داني  وقتي به مسجد رو مي کني، مراد تو چه کسي است؟ ... تو قصد خانه ي خدا را داري ... و فضيلت قصد به خاطر فضيلتي است که مقصود دارد ... تو به سوي خدا، قدم به خانه اش مي گذاري ... او هم اگر صدايش بزني، اجابت مي کند و اگر طلب آمرزش کني ... مي آمرزد ... و اگر درخواست کني، مي دهد ... و تو را در رفت و آمد و در نمازت مشمول رحمت و رستگاري مي گرداند ... حال به معناي "بشتابيد به سوي رستگاري" رسيدي؟!!

از عنايات وافر خداوند سبحان اين است که حسنات نصيب تو مي کند و پيش از تشرف به محضرش.. و قبل از کوبيدن در سرايش ... تو را به درجاتي بالا مي برد.

از عقبه بن عامر جهني به نقل از پيامبر - صلى الله عليه وسلم - آمده که فرمود: هر که از خانه ي خود به سوي مسجد بيرون بيايد، دو فرشته با هر قدمي که بر مي دارد ده حسنه برايش مي نويسند

... و کسي که در مسجد نشسته و منتظر نماز است مانند کسي است که به قنوت ايستاده و تا زمانيکه به خانه اش باز گردد، جزء نمازگزاران به شمار مي آيد.

از ابوهريره به نقل از پيامبر - صلى الله عليه وسلم - آمده که فرمود: سخن نيكو، صدقه است و هر قدمي که به سوي صدقه بر مي داري صدقه به حساب مي آيد. (روايت بخاري و مسلم)

4ـ مژده به راه روندگان به سوي مساجد:

از بريده نقل است که پيامبر - صلى الله عليه وسلم - فرمود: «به کساني که در تاريکي ها راه مي روند تا به مساجد برسند، مژده ي نور و روشنايي کامل در روز قيامت دهيد». (روايت ابو داوود و ترمذي)

اين مژده براي جنس عمل کسي که در تاريکي به سوي مسجد گام بر مي دارد مناسب است. از آنجا که او با رفتن به خانه ي خدا تاريکي را پشت سر مي گذارد ... تا با امام، نماز صبح بخواند، خداوند در روزي که خلائق گرد مي آيند نور و روشني کاملي در عوض به او عطا خواهد کرد!

 

فضيلت نماز در مسجد

به خاطر داشته باش که مسجد بازار سود آوري براي آخرت است  چرا که گام برداشتن به سوي آن حکم حسنه ... و ماندن در آن حکم رحمت ...و انتظار کشيدن براي نماز حکم يک نماز را دارد.

1ـ ثواب انتظار کشيدن براي نماز در مسجد:

از ابو هريره - رضي الله عنه - نقل است که رسول خدا - صلى الله عليه وسلم - فرمود: «هر يک از شما پيوسته تا زماني که منتظر نماز ديگر است، در نماز به سر مي برد، و تنها آنچه مانع او مي شود که به سوي خانواده اش برود نماز است». (متفق عليه)

پس اي برادر! در اين فضل بزرگ پروردگار تأمل کن نشستن در گوشه اي از خانه ي خدا معادل ثواب نماز است که البته آن نشستن، موجب اطمينان، آرامش، راحتي، خشوع، سکينه و شادابي جان مي گردد!

کجاست کسي که به دنبال آبادسازي خانه هاي خدا نيستد و عاطل و باطل در خانه ي خود مي نشيند تا زماني که امام جماعت نزديک است که نماز را تمام کند، او با سنگيني و سستي وارد مسجد مي شود!!

او کجا و اين پاداش بزرگ کجا؟!!

بلکه مؤمن هرگاه در مسجد مي نشيند و انتظار نماز را مي کشد، فرشتگان خداي رحمان بر او درود مي فرستند و به جاي او برايش طلب رحمت و مغفرت مي کنند. کما اينکه رسول خدا - رضي الله عنه - در اين باره فرموده: فرشتگان تا زماني که هر يک از شما در مکاني که در آن نماز خوانده ايد، هستيد و تا وقتي که حدَثي از شما سر نزده، درود مي فرستند و مي گويند: پروردگارا! او را بيامرز، پروردگارا! بر او رحمت فرست.

معاذ بن جبل مي گويد: هر که تصور کند که تنها آن کسي که در مسجد به نماز ايستاده در نماز به سر مي برد، به درک لازم نرسيده است.

سعيد بن مسيب مي گويد: هر که در مسجد بنشيند با پروردگارش همنشيني مي کند.

سرگرمي هاي سخيف و بي ارزش مي نشيند؟!!

سارت مشرقة وسرت

...شتان بين مُشرق ومغرب

خورشيد درخشان و تابان به حرکت درآمده و من نيز با آن به راه افتادم، چه بسيار است فاصله طلوع کننده تا غروب کننده.

رسول خدا - صلى الله عليه وسلم - نماز عشاء را تا نصف شب به تأخير مي انداخت، آن هم به خاطر تشويق ديگران به پاداشي که انتظار کشيدن براي نماز دارد.

از انس - رضي الله عنه - نقل است که رسول خدا - صلى الله عليه وسلم - شبي، نماز عشاء را تا پاسي از شب به تأخير انداخت سپس بعد از آنکه نماز را خواند به ما رو کرد و فرمود: مردم نماز خواندند و در جايشان نشستند، ولي تا زمانيکه به انتظار نماز نشسته اند، در آن به سر مي برند. (روايت بخاري)

پس برادر! سعي کن زود به مسجد بروي و حتي الإمکان در صف اول سمت راست امام يا پشت سرش يا در نزديکترين مکان به او بايستي چرا که نماز در نزديکي امام، پاداش بزرگ و اثر شگفتي بر نمازگزار دارد!

از ابوهريره نقل است که رسول خدا - صلى الله عليه وسلم - فرمود: «اگر مردم مي دانستند که ندا سردادن و صف اول چقدر فضيلت دارد، سپس به درک اين فضيلت نايل نيايند جز آنکه براي بدست آوردن آن قرعه بياندازند، بي شک قرعه مي انداختند». (متفق عليه)

2ـ ثواب نماز جماعت:

ثواب نماز جماعت بر هيج کسي پوشيده نيست.

رسول خدا - صلى الله عليه وسلم - مي فرمايد: «نماز جماعت بيست و هفت مرتبه از نماز فرادي برتر است». (روايت بخاري و مسلم)

نمي دانم چگونه مسلماني در اين خير فراوان کوتاهي مي کند و خانه اش را ترجيح مي دهد و در آن نماز مي خواند، گويي آن مقداري که براي رهايي از دوزخ و ورود به بهشت لازم است براي خود تضمين کرده است. و خانه ي خود را بر خانه ي خدا و هواي نفس را بر اوامر الهي ترجيح مي دهد.

از ابوهريره نقل است که رسول خدا - صلى الله عليه وسلم - فرمود: «هيچ نمازي براي منافقان، سنگين تر از نماز صبح و عشاء نيست. اگر مي دانستند که اين دو چقدر فضيلت دارند، ولو سينه خيز به سوي آنها مي آمدند». (روايت بخاري و مسلم)

در صفات منافقان انديشه کن، نشانه ي آنها اين است که نسبت به اداي نماز صبح و نماز عشاء سرسنگين هستند

...پس مؤمن چگونه براي خود راضي مي شود که يکي از صفات نفاق را کسب کند؟!! و خود را از پاداش بزرگ محروم سازد.

رسول خدا - صلى الله عليه وسلم - مي فرمايد: «هر که نماز عشاء را به جماعت بخواند، حکم احياي يک نيمه شب و هر که نماز عشاء و نماز صبح را به جماعت بخواند، حکم احياي يک شب کامل را خواهد داشت». (روايت ترمذي)

بسياري از جوانان از رفتن به مسجد، به خاطر ناتواني يا دوري مسجد و از اين قبيل بهانه ها عذر مي آورند حال اگر به يک مسابقه ورزشي يا خوشگذاراني در بيابان! دعوت شوند، همچون يک سوار جنگجو عازم آن خواهند شد.

ابن ام مکتوب مؤذن، از رسول خدا به خاطر سختي راه منتهي به مسجد سؤال مي کند و از حضرت مي خواهد که او را معذور دارد و مي گويد: اي رسول خدا! راه مدينه مملوء از حشرات موذي و جانوران درنده است. رسول خدا فرمود: هر گاه اذان را شنيدي «بشتاب به سوي نماز، بشتاب به سوي رستگاري» به سوي مسجد رهسپار شو.

ديگر اينکه حضور در نماز جماعت از عوامل تقويت ايمان و سرکوبي شيطان است.

{(((((((يَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللَّهِ مَنْ آَمَنَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآَخِرِ}.

«تنها کساني که به خدا و روز بازپسين ايمان دارند، مساجد خدا را آباد مي کند».

پس خوشا به حال کسي که دلش را به مساجد پيوند زده و آنها را نور چشم خود قرار داده ... از آنها آرامش طلب مي کند ... و در آنها به دنيال طمأنينه و آسايش است ... و از فتنه ها و خواهش هاي دنيوي به آن پناه مي برد ... به تلاوت قرآن مشغول مي شود ... از عذاب ترس دارد ... و از حساب و کتاب خائف است ... مراقب امور اخروي خود هست و به رحمت پروردگارش اميد مي بندد!

 

مسلمان نبايد خود را به اشتباه بيندازد و با بهانه هاي واهي خود را فريب دهد چرا که او به تنهايي در برابر خدا خواهد ايستاد، و به اطراف خود نگاه مي کند ولي جز آنچه را که از پيش فرستاده نمي يابد!!

پس برادر بزرگوار! مراقب باش که مرگ تو را غافلگير مي کندو همه چيز از دستت مي رود ... در حالي که تو از مساجد رويگردان بودي ... به سرگرمي ها روي مي آوردي ... در نمازها کوتاهي مي کردي ... گاهي نماز مي خواندي و گاهي منحرف مي شدي ... خداوند من و شما را در آنچه موجب محبت و خشنودي اوست اوست توفيق دهد و ما را از آبادگران خانه ي خود گرداند.

تاليف:ابوالحسن بن محمد الفقيه

 

 

 

 

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذار

اضافه کردن نظر

در متن نظرات خود از هرگونه توهین به دیگران خودداری کرده و صرفا نظر خود را مرقوم بفرمایید.


کد امنیتی
تازه کردن

آخرین نظرات

آخرین پیامک ها

شبی با قرآن(1393/08/22) 1393-08-22 - سلام خدا بر شما * و در زمین کوههای...
شبی با قرآن(1393/08/15) 1393-08-15 - سلام اسلام دین صلح است *اي كساني ...
شبی با قرآن(1393/08/08) 1393-08-08 - سلام *اميد است پروردگارتان ( بعد ...

ورود نویسندگان

شبی با قرآن

  • در بخش شبی با قرآن تذکره پیامک های ارسالی هر هفته به همراه تفسیر آیات هفته ، همزمان با ارسال پیامک ها قرار داده خواهد شد تا بدین سان امکان دسترسی به پیامک ها از طیق اینترنت نیز فراهم شود.
  • پیامک های هفتگی

بخش اخبار

  • در بخش اخبار تذکره تلاش خواهد شد تا جدیدترین اخبار و رویدادهای جهان اسلام به سمع و نظر خوانندگان گرامی برسد.
  • ورود به بخش اخبار

بخش دانلود

  • در بخش دانلود تذکره تلاش خواهد شد تا امکان دانلود و مشاهده ی آنلاین انواع فایل های صوتی و تصویری و کتاب و نرم افزار اسلامی فراهم شود تا بدین گونه قدمی در راستای نشر فرهنگ اسلامیمان برداشته باشیم
  • ورود به بخش دانلود

مقالات تذکره

  • در بخش مقالات تذکره تلاش خواهد شد افزون بر تولید مقاله یکی از قوی ترین آرشیوهای مقاله برای سایت های اسلامی ایجاد شود تا امکان دسترسی به حجم وسیعی از مقالات در کمترین زمان ممکن فراهم شود.
  • ورود به بخش مقالات
شما اینجا هستید: خانه مقالات ارکان اسلام نماز مسجد مشتاق توست