وصیت من

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

واولين چيزي که بدان توصيه مي کنم يگانه دانستن الله است، چرا که توحيد مهم ترين رکن اسلام و پايه اساسي دين است و بدون آن هيچ تلاش و عبادتي مقبول نيست و هيچ سفيري از جانب خدا نيامده مگر قبل از هر چيزي به توحيد الهي دعوت نموده است. پس بايد فقط الله را فرياد زد و او را سجده نمود و از وي ترس و اميد داشت و هنگام دعا مخلصانه او را خواند و بايد گفت:


«أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَأَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ، رَضِيتُ بِاللَّهِ رَبًّا وَبِالإِسْلاَمِ دِينًا وَبِمُحَمَّدٍ رَسُولاً» «گواهي مي دهم که معبودي بحق جز الله نيست و محمد بنده و فرستاده ي اوست. الله را بعنوان رب و اسلام را بعنوان دين و محمد را بعنوان پيامبر پذيرفته ام».

بايد دانست که ما براي عبادت خدا يعني پيروي از دستورات وي و پرهيز از چيزهايي که منع کرده است آفريده شده ايم. پس مي طلبد که مهمترين مسأله زندگي ما مراقبت الهي و تقواي وي باشد. و نبايد فراموش کرد که رمز سعادت و راز بندگي، يگانه دانستن الله و پيروي از رسول اکرم است.
ـ همچنين شما را در مورد نماز؛ دومين رکن دين و ستون فقرات اسلام توصيه مي کنم. نخست بايد شرائط و ارکان و واجبات نماز را ياد گرفت. سپس آنرا به بهترين و کامل ترين وجه در اول وقت و با جماعت و آرامش و خشوع ادا نمود. يکي از بارزترين علايم انسان مؤمن، پايبندي به تکبير اولي و حضور در صف اول نماز مي باشد. و تجربه ثابت کرده که هر کس براي شرکت در نماز جماعت سهل انگاري کند در بندگي خدا سست شده، در ساير امور زندگي دچار افراط و تفريط و بي نظمي مي گردد.
ـ در مورد کتاب خدا، قرآن، توصيه مي کنم که اين کتاب بزرگ و مقدس را فراموش نکنيد. آنرا بگونه ي شايسته تلاوت نمائيد. چه خوب است اگر روزانه يک جزء با ترتيل و تدبر تلاوت شود بگونه اي که به اوامر و نواهي آن توجه نموده و با تکرار و مکث، آنها را بخوانيد و فکر کنيد که همنشين خدا هستيد و خالق آسمان و زمين بوسيله ي اين کلام مقدس با شما سخن مي گويد.
ـ همچنين شايسته است به احاديث و سنتهاي رسول الله - صلى الله عليه وآله وسلم - آگاهي داشته باشيد. حداقل روزانه يک يا دو حديث بخوانيد. و پيشنهاد مي کنم که در احکام از کتاب «بلوغ المرام» و در اخلاق و فضايل از کتاب «رياض الصالحين» استفاده شود.
ـ و چه خوب است که زبان انسان مؤمن با ذکر خدا، تر و تازه باشد. هميشه «سبحان الله، الحمد لله، لا إله إلا الله والله أکبر» و اذکار و دعاهاي مسنون را زمزمه کنيد.

ـ و ممکن نيست انسان در زندگي و کارهاي خود جدي باشد مگر اينکه در محدوده ي روزي که در آن بسر مي برد زندگي کند. وقتي صبح کردي منتظر غروب مباش و چون غروب کردي منتظر صبح مباش. و بعد از نماز فجر براي خود برنامه اي ترتيب دهيد و بر اساس آن عمل نماييد. بامداد را با ذکر شروع کنيد سپس به مقدار معمول تلاوت نماييد و اگر دانش آموز و طلبه هستيد براي رفتن به مدرسه و اگر کارمند و يا داراي شغل آزاد مي باشيد براي رفتن به محل کار خود، آمادگي کنيد. چرا که رسول اکرم - صلى الله عليه وآله وسلم - دعاي برکت کرده در حق کسيکه صبحگاهان براي کار و کوشش بيرون شود: «اللَّهُمَّ بَارِكْ لأُمَّتِي فِي بُكُورِهَا» و بهترين وقت براي درس خواندن، حفظ کردن و طلب روزي، صبحگاهان است.
ـ توصيه مي کنم که انسان مؤمن در کارهايش ميانه رو و معتدل باشد راه افراط و يا تفريط را در پيش نگيرد. حق پدر و مادر را ناديده نگيرد، چرا که آنها در اسلام داراي جايگاه بسيار والائي هستند. گاهي يک بوسه زدن بر دستان پدر و مادر باعث از بين رفتن گناهان زيادي مي گردد. پس توصيه مي کنم که نسبت به پدر و مادر مهربان باشيد و برده ي حلقه به گوش و خادم آنان بوده، رضايت پروردگار را با جلب رضايت آنان بدست آوريد.
ـ با همه ي مسلمانان خوش اخلاق و خوش برخورد باشيد و بدانيد که يکي از حقوق الهي بر بندگان اين است که نسبت به ديگر بندگانش مهربان باشيم و نفع و ضرر آنان را در نظر داشته باشيم چرا که بندگان، عيال خدا محسوب مي شوند. و خدا بنده اي را بيشتر دوست دارد که نفع بيشتري براي بندگان او داشته باشد. پس بايد با زبان خوش و چهره اي باز با بندگان خدا ملاقات کرده، خطاهاي آنان را ناديده گرفت و بر لغزشهاي آنان صبر نمود.

ـ همچنين توصيه مي کنم که اخلاص و خدايي بودن را در همه کارها رعايت کنيم و اين ممکن نيست مگر با بررسي نيت خويش در آغاز هر کاري، بويژه در عبادتها بنابراين هر گاه خواستيم اقدام به انجام کاري بکنيم نخست، به درون خود نگاهي بيندازيم و ببينيم انگيزه ي اين اقدام جلب رضايت خدا است يا خير؟ اگر براي خدا بود، اقدام نماييم و گرنه دست نگهداريم. اين همان منزلت عظيمي است که به اولياء خدا اختصاص دارد و فرق ميان آنها و ديگران است. خيلي از اعمال و کردار با يک نيت تبديل به ثواب و عبادت مي شوند همانطوري که خيلي از عبادتها با نيت غير صحيح، به گناه تبديل مي شوند يا اينکه ثواب و پاداش آنها از بين مي رود.
ـ همچنين انسان بايد بداند که از خاک آفريده شده است و نسب خويش را از ياد نبرد و به اصل خلقت و ضعف و بيچارگي و کم علمي و ناتواني خود بينديشد و در مقابل عظمت و قدرت پروردگار جهان، فروتن بوده، احساس کوچکي نمايد. گناهان خود را بياد آورده، تأسف بخورد و از کرده پشيمان گردد.
ـ توصيه مي کنم قلبها را از کينه و حسد پاک نگهداريم تا داراي قلبي سالم و خالي از کينه و عداوت و خيانت و فريب کاري باشيم. بندگان خدا را دوست بداريم و دلسوز آنان بوده عطوفت و مهرباني را از ياد نبريم.
ـ همچنين شايسته است که انسان مؤمن داراي ظاهر و قيافه اي زيبا و دلنشين باشد چرا که خداوند پاک است و پاکيزگي را دوست دارد، زيبا است و زيبايي را دوست دارد. پس مي طلبد که ما به قيافه ي ظاهري خود نيز اهميت بدهيم همانطور که به باطن خود اهميت مي دهيم. لباس خوب و تميز بپوشيم. اگر لباس سفيد بپوشيم بهتر است ولي از پوشيدن لباس فاخرانه که جلب توجه نمايد پرهيز کنيم، و همچنين از پوشيدن لباس فقيرانه اي که باعث تحقير باشد يا اينکه بگويند: فلاني مرد زاهد و پارسايي است بلکه بهترين لباس، ميانه اي که سايرين مي پوشند.

ـ مسلمان بايد در کارهاي خير الگوي ديگران بوده مرتب و منظم باشد. صبح که بيدار مي شود هر چيز را سر جايش قرار دهد بستره، کتاب و ... در کارها دقت بخرج داده وقت خواب، بيداري، صبحانه و غذا، خواندن و ورزش و همه چيز را مشخص نمايد. بهر حال نظم در زندگي، داشتن قيافه ي خوش و بوي خوش و ميانه روي در انفاق و خرج کردن و پرهيز از اسراف و فضول خرجي و چشم هم چشمي جداً توصيه مي گردد.
همچنين شما را به رعايت آداب شرعي از قبيل در زدن و اجازه خواستن تا سه بار، براي ورود به خانه کسي توصيه مي کنم. روبروي درب خانه نه ايستيد تا پس از باز شدن درب، ناگهان چشمتان به داخل منزل نيفتد. وقتي داخل خانه مي شويد سلام کردن را از ياد نبريد. کفشها را در جاي مخصوص بيرون آوريد. به آرامي وارد شويد و منتظر راهنمايي صاحب خانه براي نشستن باشيد.

در اثناي گفتگو، از ذکر معايب مردم و ريختن آبروي مردم و صحبت طولاني پرهيز شود. از سر زدن به مردم در اوقات سه گانه يعني بعد از نماز عشاء و قبل از نماز صبح، و بعد از نماز ظهر که معمولاً وقت استراحت است خودداري شود مگر با توافق صاحب خانه. با نشستن بيش از اندازه، صاحب خانه را خسته نکنيد. متکلم وحده نباشيد. به ديگران نيز فرصت اظهار نظر بدهيد. از خود تعريف و تمجيد ننمائيد و موفقيتهاي خود را در عرصه هاي مختلف بر نشماريد و ديگران را تحقير ننمائيد از خنديدن بيش از اندازه و شوخيهاي بي مزه و زياد پرهيز کرده، مجلس را با ايراد آيه و حديث و يادآوري نعمتهاي پروردگار و ذکر و درود سودمند گردانيد. و در پايان، دعاي کفاره ي مجلس: «سُبْحَاَنكَ اللَّهُمَ وَبِحَمْدِكَ أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إِلَيْكَ» «(خداوندا! پاكى تو را بيان مى كنم، و تو را ستايش مى نمايم، و گواهى مى دهم كه بجز تو، ديگر معبودى «بحق» نيست، از تو طلب مغفرت مى كنم، و در حضورت توبه مى نمايم» را از ياد نبريد.
و چه خوب است اگر بتوانيم سير مجلس از سخنان ناجايز و غيبت را با بصيرت و مهارت بسوي گفتار جايز و نيک تغيير بدهيم. و زبان خود را از پرداختن به غيبت حاکم، عالم، دعوتگران و سايرين اعم از کوچک و بزرگ و زن و مرد پاک نگهداريم. و جز به نيکي يادشان نکنيم.
بايد مواظب باشيم که از ناحيه همنشينان، به دين و حيثيت ما لطمه اي وارد نشود.

بايد اميد و طمع را کم کنيم. چه قدمهايي که صاحبانشان قادر به برداشتن قدم ديگري نشده اند. قضيه خيلي سريعتر از اين حرفها است. مرگ غافلگير کننده است. پس بايد انسان در امر توبه و استغفار، امروز و فردا نکند و به تجديد و تقويت ايمان خود پرداخت، قرضها را ادا کند و از مردم حلالي بطلبد و اگر غيبت کسي را کرده است سربسته از او معافي بخواهد و در حق او طلب آمرزش نمايد شايد بدينصورت بتواند جبران نمايد.
ـ همچنين توصيه مي شود که فرد مسلمان داراي کتابخانه اي باشد که در آن از بهترين کتابهاي تفسير، حديث، فقه، ادب و فرهنگ تهيه نمايد تا اينها براي او همنشينان خوبي باشند مفيدتر از هر همنشين ديگر. چرا که تجربه ثابت کرده که کتاب مفيدتر از هر همنشين، تفريح و وسيله ي سرگرم کننده اي است. چنانکه گفته اند: «خير جليس في الزمان کتاب» «بهترين همنشين در اين زمان کتاب است».
ـ توصيه مي کنم که در حفظ و نگهداري اوقات خويش کوشا باشيد. تا جايي که حتي براي دقايق و ثانيه هاي عمر خود ارزش قايل باشيد. بايد هر لحظه ي عمرتان در طاعت و بندگي خدا و کار مفيد سپري شود. گاهي يک دقيقه هم باعث مي شود که شما مدت خيلي زيادي را در جوار رحمتهاي خدا و بهشت جاويدان بگذرانيد. پس اوقات عمر خود را ارزان نفروشيد چرا که از طلا و نقره هم با ارزش تر است. بنابراين بايد در صرف آن شديداً بخل بورزيد و فقط در ذکر خدا، تلاوت قرآن، مطالعه، نماز، تفکر، نفع رساني به انسانها و کار مفيد و مباح صرف گردد.
چه خوب است که انسان مسلمان روزانه نشستي با خويشتن داشته باشد براي يک ساعت يا بيشتر و کمتر. در آن به تدبير امور خود بپردازد و اوضاع را کنترل نمايد. گناهان خود را بياد بياورد و براي آينده تصميم بگيرد و به خدا رو بياورد. چرا که در تنهايي بهتر مي توان به تفکر و انديشه نشست.

ـ همچنين توصيه مي شود که انسان مسلمان از مجالس بيهوده و حتي جايز، صرف نظر نمايد چرا که اکثر کساني که پيرامون انسان هستند يا اهل کينه و حسادت، سخن چين، احمق، مغرور و متکبر يا بي تربيت اند. پس چه خوب است که انسان از اينگونه افراد دوري جسته، عزلت و تنهايي را اختيار کند. البته گوشه نشيني وقتي مفيد و مثمر ثمر است که با قرآن و احاديث پيغمبر و علوم ديگر باشد وگرنه بهتر است با خانواده و انسانهاي نيک و شايسته نشست. در جامعه انسانهاي نيک و پرهيزگار زيادي وجود دارد. بايد سراغ اينگونه افراد رفت. چرا که نشستن با آنها باعث تقويت ايمان و قرب الهي مي گردد.
ـ توصيه مي کنم بر خانواده و زنان و فرزندانتان اشراف داشته باشيد به فکر تقواي آنها باشيد و در مورد آنها تقوا را رعايت کنيد. حدود و مسايل شرعي را در رابطه با آنها مدنظر داشته باشيد. به تربيت آنان همت گماريد. بخشي از وقت خود را براي غذا خوردن با آنان يا نشستن در کنارشان و يا براي تفريح اختصاص دهيد. به هيچ وجه در مورد خانه ي خود سهل انگاري ننمائيد. بعضي ها بقدري گرفتار مسايل جانبي هستند که براي پرداختن به چنين کار مهم و ريشه اي، وقت پيدا نمي کنند. اين کار باعث ايجاد مشکلات بزرگ ديني و دنيوي مي شود.
بنابراين، مي طلبد که بخشي از وقت خود را براي پرداختن به تربيت زن و فرزندان اختصاص داد و با آنها خوشرفتار و خندان و بشاش باشيد. تا با شما انس بگيرند و در کنارتان راحت باشند و احساس آرامش نمايند. چرا که آنها بيش از هرکس ديگري مستحق توجه شما بوده، حق شان مقدم بر حقوق ديگران است.

ـ و همچنين توصيه مي کنم که انسان مسلمان در مورد سخنان خويش از خدا بترسد. بددهن نبوده، ناسزاگويي نکند. عفت کلام داشته هيچ فرد و گروه و عالم و مسئول و دعوتگر بزرگ و کوچکي را به بدي ياد نکند. بلکه سخنان صلح آميز بر زبان بياورد و با گفتار خويش رضايت پروردگار را بدست آورد. هميشه خصلتهاي نيک مردم را بيان نمايد و از معايب آنان چشم بپوشد.
ـ و به شدت شما را از تلف کردن وقت و غوطه ور شدن در معصيت و گناه و تماشاي فيلمهاي مبتذل و مضر و شنيدن موسيقي واشعار زشت و حتي زياده روي در استفاده از کامجوئيهاي مباح بر حذر مي دارم. چرا که زياده روي در اين امور باعث کوتاهي در برخي حقوق و از بين رفتن واجبات شده، نفس را ناتوان مي گرداند و خدا را ناراض ساخته، وقت را تلف مي کند به مال و آبروي انسان آسيب جدي وارد مي سازد. پس بايد از خدا در ظاهر و باطن ترسيد چرا که خداوند گناهاني را که انسان دور از انظار مردم انجام مي دهد روزي آشکار مي سازد و هر کس هر چه در دل دارد چه خوب و چه بد خداوند آنرا آشکار خواهد ساخت.
ـ همچنين بايد انسان مسلمان از مطالعه کتابهاي کفر آميز که باعث ايجاد شک و ترديد در ايمان و عقيده مي شود و از خواندن داستانهاي عاشقانه و دروغين که بسوي فحشا و منکر و دوري از عبادت خدا و تقوا فرا مي خوانند خودداري نمايد.
چرا که خواندن اينگونه کتابها قلب را به اندازه اي فاسد مي گرداند که بعد از آن راهي براي علاج آن باقي نمي ماند مگر اينکه خدا بخواهد و بنده واقعاً بسوي پروردگار خويش برگردد. آري! محبت نواهاي موسيقي و عاشقانه و فحشا و منکرات، با ايمان و قرآن و دوستي خدا و پيغمبر يکجا در يک قلب جمع نخواهند شد.

ـ توصيه مي شود که روزانه بخشي از سيرت و سرگذشت زندگي رسول خدا را مطالعه بکنيد. چرا که ايشان الگوي واقعي هر مسلمان است. بنابراين، مي طلبد که انسان مسلمان، وقايع زندگي رسول اکرم، جنگها، روش عبادت ها، (نماز، روزه، حج، ذکر و غيره) معاملات، خواب و بيداري و ساير مسايلي که بايد به ايشان اقتدا نمود را دقيقاً بررسي نمايد. همچنين بايد سرگذشت اصحاب رسول اکرم و چگونگي برخورد آنها با پيامبر خدا را مطالعه نمود تا زواياي مختلف زندگي اين شخصيت بزرگ با همه ي تفاصيل پيش روي شما باشد و هيچ زاويه اي بر شما مخفي نماند. چرا که خواندن سيرت رسول خدا از منابع معتبر و صحيح باعث افزايش ايمان و فهميدن رسالت آنحضرت که بحق مهم ترين رويداد جهان بشمار مي رود، خواهد بود.
بنابراين نبايد به خواندن نکات برجسته ي سيرت رسول اکرم اکتفا کرد. بلکه شايسته است که با دقت کامل، تمامي رويدادهاي زندگي آنحضرت پيگيري شود تا انسان مسلمان کاملاً در جريان روند نزول وحي، کيفيت بعثت آنحضرت، مصائبي که ايشان در راه دعوت متحمل گرديد، اخلاق، جنگ و صلح، سخاوت، شجاعت و ساير موضعگيريهاي ايشان قرار گيرد. بخدا سوگند! که سيرت رسول اکرم حاوي درسهاي بزرگ و فوايد بيشماري براي کساني است که داراي قلبي آگاه و گوشي شنوا هستند.
علاوه بر سيرت رسول اکرم، بايد سيرت اصحاب ايشان نيز مورد مطالعه قرار گيرد تا از صفات برگزيده و موضعگيريهاي شجاعانه و فداکاريهاي آنان در ياري دادن دين خدا و تقوا، پارسايي، عبادت و بذل جان و مال در راه الله و رشادتها، تقديم خون و بذل روح و صبر بر سختي ها، تحمل گرسنگي و ضرب و شتم دشمن و خانه به دوشي و هجرت آنان باخبر شده، محبت آنها را در دل جاي دهيم باشد که خداوند ما را در زمره ي آنان محشور بدارد.

ـ و از تمسخر به مسايل ديني و کتابها و پيامبران و فرشتگان و سنتهاي پيامبر و امور اخروي مانند بهشت و دوزخ جداً بايد پرهيز نمود. وقتي دراين باب سخني گفته مي شود، بايد اذعان نمود و با ديد احترام آنرا شنيد و تسليم گرديد. و نبايد صدا را بالا برد و اعتراض کرد و شک و ترديد بخود راه داد و به باد تمسخر گرفت. بلکه با نهايت ادب و احترام اميدوار رحمتها و نعمتهاي الهي بوده جز سخن نيک بر زبان نياورد و بداند که اينها جزو مواردي است که شايسته ي تقدير و تقديس و احترام است.
ـ همچنين بايد انسان مسلمان ميانه رو باشد. چرا که دين اسلام ديني است ميانه، و اهل سنت گروهي است ميانه رو بين روافض و نواصب  و مرجئه و خوارج و جهميه و قدريه، نگرش اهل سنت در مورد اسماء و صفات الهي، و در عقايد و وعده وعيد و دوستي و دشمني و ساير مسايل اخلاقي و اجتماعي نگرش و رفتاري معتدل و بدور از افراط و تفريط مي باشد. بعنوان مثال انسان بايد داراي طبعي سخاوتمندانه باشد اما درعين حال از اسراف و تبذير پرهيز نمايد همانگونه که بايد از بخل پرهيز کرد. و بايد شجاع باشد اما از بي پروايي و همچنين بزدلي پرهيز نمايد. حتي در خنديدن ميانه رو باشد بجاي سردادن قهقهه که باعث غفلت و نابودي قلب مي شود، لبخند و تبسم بر لبانش نقش بندد.
و به کارهاي بيهوده و عبس و شوخيهاي بي مزه مشغول نشود تا از چشم برادران خود نيفتد بلکه بايد در همه ي امور زندگي راه ميانه را برگزيند که اين اصل بزرگي است.

دکتر عائض القرني

مترجم:
عبدالله ريگي احمدي

این مطلب را به اشتراک بگذار

اضافه کردن نظر

در متن نظرات خود از هرگونه توهین به دیگران خودداری کرده و صرفا نظر خود را مرقوم بفرمایید.


کد امنیتی
تازه کردن

آخرین نظرات

آخرین پیامک ها

شبی با قرآن(1393/08/22) 1393-08-22 - سلام خدا بر شما * و در زمین کوههای...
شبی با قرآن(1393/08/15) 1393-08-15 - سلام اسلام دین صلح است *اي كساني ...
شبی با قرآن(1393/08/08) 1393-08-08 - سلام *اميد است پروردگارتان ( بعد ...

ورود نویسندگان

شبی با قرآن

  • در بخش شبی با قرآن تذکره پیامک های ارسالی هر هفته به همراه تفسیر آیات هفته ، همزمان با ارسال پیامک ها قرار داده خواهد شد تا بدین سان امکان دسترسی به پیامک ها از طیق اینترنت نیز فراهم شود.
  • پیامک های هفتگی

بخش اخبار

  • در بخش اخبار تذکره تلاش خواهد شد تا جدیدترین اخبار و رویدادهای جهان اسلام به سمع و نظر خوانندگان گرامی برسد.
  • ورود به بخش اخبار

بخش دانلود

  • در بخش دانلود تذکره تلاش خواهد شد تا امکان دانلود و مشاهده ی آنلاین انواع فایل های صوتی و تصویری و کتاب و نرم افزار اسلامی فراهم شود تا بدین گونه قدمی در راستای نشر فرهنگ اسلامیمان برداشته باشیم
  • ورود به بخش دانلود

مقالات تذکره

  • در بخش مقالات تذکره تلاش خواهد شد افزون بر تولید مقاله یکی از قوی ترین آرشیوهای مقاله برای سایت های اسلامی ایجاد شود تا امکان دسترسی به حجم وسیعی از مقالات در کمترین زمان ممکن فراهم شود.
  • ورود به بخش مقالات
شما اینجا هستید: خانه مقالات وصیت من